عملیات اصلاح خاک و تغذیه درختان باغ فین کاشان انجام شد

مدیر پایگاه جهانی باغ فین کاشان گفت: عملیات اصلاح خاک و تغذیه درختان مجموعه جهانی باغ فین با اضافه کردن مواد آلی و کودهای پوسیده دامی و مواد مغذی به خاک و زیر نظر متخصصین تغذیه گروه مشاوره فضای سبز پایگاه جهانی باغ فین انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری اهل کاشانم، سمیه فرهادی افزود: طی چند سال اخیر توانسته ایم با نظارت مستقیم مشاورین و کارشناسان تراز اول کشور در گرایش های مختلف علم کشاورزی و جنگل داری، گیاه‌پزشکی و باغبانی، اجرای عملیات تخصصی و کارشناسی بر روی تک تک درختان صورت داده و وضعیت سلامتی آنها را در شرایط مناسبی نگه داریم.

وی یادآور شد: بعد از ثبت جهانی باغ فین تا کنون با انعقاد قراردادهای مشاوره و پیمانکاری برای بازپیرایی، بازسازی و احیای فضای سبز مجموعه جهانی باغ فین و حفاظت از درختان کهن‌سال و ارزشمند آن تلاش های مفید و موثری در این خصوص انجام شده است.»

مدیر پایگاه جهانی باغ فین کاشان تاکید کرد: از جمله مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در طرح حفاظت و نجات‌بخشی درختان باغ فین و ساماندهی فضای سبز آن، شستشوی درختان با صابون ارگانیک پالیزین، کاشت درختان میوه، ترمیم و حفاظت از درختان کهنسال آسیب دیده، آزادسازی طوقه درختان کهنسال از زیر فشار پیاده روها، تغذیه کلیه گونه های گیاهی از طریق محلول پاشی و استفاده در خاک با استفاده از کودهای شیمیایی و دامی می باشد.

فرهادی گفت: دفع آفات و بیماری‌ها و علف‌های هرز، مهار درختان در معرض خطر، گلکاری فصلی، پلاک گذاری درختان باغ فین و عملیات طعمه گذاری موریانه، از دیگر اقدامات انجام شده در طرح حفاظت و نجات بخشی باغ فین بوده است.

وی در ادامه اظهار کرد: همچنین با کاشت ۴۰۰ اصله نهال های سرو جدید با خصوصیات مشترک سروهای کهنسال این مجموعه، در آینده نه چندان دور دیوارهای سبز این مجموعه نیز احیا خواهد شد.

مدیر پایگاه جهانی باغ فین کاشان گفت: برای سامان‌دهی فضای سبز باغ فین، با توجه به مصرف زیاد آب و همچنین جایگزینی آن با گونه‌های کم‌مصرف و متناسب با باغ اصیل ایرانی در سال ۹۶ پوشش چمن مجموعه به طور کامل حذف شد.

فرهادی تصریح کرد: پایگاه میراث جهانی باغ فین با همکاری مشاورین تراز اول کشوری و بر اساس مستندات تاریخی و به‌منظور ساماندهی این اثر جهانی و برگرداندن این باغ به طرح اصیل و سابق، کاشت ۱۵۰ اصله درخت میوه از درختان میوه بومی منطقه را در دستور کار خود قرارداد.

گفتنی است باغ تاریخی فین كاشان با مساحت 23هزار و 700 مترمربع یكی از زیباترین و معروف ترین باغ های ایرانی به‌شمار می‌رود و جزو 9 باغ ایرانی است كه خرداد سال 90 در فهرست میراث جهانی یونسكو ثبت شد.


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *