«کرونا» حواس همه را پرت کرده است

18 فروردین ارتباط صنعت نساجی ایران با دنیا قطع می‌ شود

یک کارشناس و صاحب‌نظر بازرگانی و صنعت کاشان گفت: کرونا حواس همه را پرت کرده است و از مسائل مهم حوزه‌ی کسب و کار غافل شده‌ایم. فراموش نکنیم 18 فروردین کل ارتباط نساجی کشور با دنیا قطع خواهد شد.

سعید حقیقی در گفت و گو با پایگاه خبری اهل کاشانم افزود: در این فرصت کوتاه بیش از آن‌که حواسمان به مشکلات صادرات و تحریم‌ها باشد باید روی تأمین مواد اولیه متمرکز شویم که بسیار مهم و ضروری است و دست کم از سایر مشکلات این حوزه بیشتر است و بایستی در این فرصت برای شش ماه آینده صنعت نساجی مواد اولیه تهیه کنیم تا پس از آن مجالی برای فکر کردن دست بدهد. آن موقع بتوانیم به چگونگی دور زدن تحریم‌ها و خرید مواد اولیه فکر کنیم ولی متأسفانه تولیدکننده در این حال و روز نتوانست «ارز» مورد نیاز خود را تأمین کرده و در صرافی‌ها به بن‌بست رسید.

وی یادآور شد: دهم ژانویه -20 دی‌ماه- زمان تحریم‌های صنعت نساجی اعلام شد. پس از گذشت بیش از یک ماه و نیم تازه دولت با مجموعه‌های مرتبط مکاتبه کرده است که با تولید‌کننده برای تأمین و واردات مواد اولیه همکاری کنند. این خیلی دیر است. از طرفی آمریکا زمان را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌اند که صنعت نساجی ایران را فلج کرده و هرگونه ابتکارعمل و واکنش سریع را از این صنعت سلب کنند. آمریکا تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا لشکر بیکاران جامعه را بیشتر کند و هیچ صنعتی پرنیروتر از صنعت نساجی پیدا نکرده است.

حقیقی با بیان اینکه تاریخ تحریم صنعت نساجی 18 فروردین است، افزود: بانک‌ها از 22 اسفند به بعد هیچ‌گونه خدمات ارزی نمی‌دهند. یعنی بخش دپارتمان خارجی‌ بانک‌ها از 22 اسفندماه به بعد تعطیل می‌شود و این شرایط تا 6 فروردین‌ماه سال بعد ادامه دارد. 18 فروردین آغاز تحریم است و عملا از ششم فروردین‌ماه تا هجدهم هیچ کاری نمی‌شود کرد. چون فروشنده مواد اولیه در خارجی به تولید‌کننده داخلی تأکید کرده است که پول‌هایتان را حداکثر تا پایان اسفندماه به دست آنها برسانیم تا حداقل ظرف 20 روز بارها را تولید کرده قبل از تاریخ تحریم بارگیری کرده و ارسال کند.

این کارشناس بازرگانی تصریح کرد: ما عملا از 10 ژانویه -20 دی‌ماه- تا 22 اسفندماه زمان را از دست داده و تازه به هوش آمده‌ایم. دولت مکاتبه کرده است که همه‌ی سازمان‌های مسئول برای واردات همکاری کنند. باید فردای روزی که این اتفاق افتاد وزارت صنایع بخشنامه‌ای صادر می‌کرد و حد و سقف و تخصیص واردات مواد اولیه صنعت نساجی را آزاد می‌کرد. باید شرایط را به گونه‌ای فراهم می‌کرد تا تولید کنند بتواند در اسرع زمان مواد اولیه خود را وارد کشور کند. هرکس هرچه می‌خواهد و می‌تواند بدون دردسر وارد کند ولی آن‌قدر جلسه گذاشته و وقت را تلف کردند تا به تعطیلات نوروز رسیدیم. وقت را از دست دادیم و به زمان تحریم‌ها رسیدیم. این یعنی فرصت‌سوزی و خلق مشکلات جدید برای صنعتی که بیشترین اشتغال کشور را به عهده گرفته است.

حقیقی خاطرنشان کرد: انشاءالله دیر یا زود بلای «کرونا» رفع می‌شود ولی از همین الان باید به فکر دوران پس از آن باشیم. فقط هفتادهزار نفر بیمه شده تأمین اجتماعی در صنعت نساجی کاشان فعالیت می‌کنند. وقتی مواد اولیه نباشد همه‌ی این‌ها بیکار خواهند شد. تولیدکننده باید جایی بایستد و حق خود را بگیرد. الان همان موقع است. وقتی در این شرایط سخت کار می‌کند ولی هیچ حمایتی نمی‌شود چگونه کار کند. تولید کننده حاضر است مواد اولیه را وارد کند تا چرخ صنعت بچرخد ولی دولت برای مبادلات ارزی با وی همکاری نمی‌کند چگونه کار کند؟


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *