نمایش مجموعه «شعر و شاعر» استاد دانشگاه کاشان در اسپانیا

مجموعه «شعر و شاعر» دکتر عباس اکبری عضو هیات علمی دانشگاه کاشان در شهر مانیسس اسپانیا به نمایش گذاشته شد.

به گزارش پایگاه خبری اهل کاشانم، دومین دوره از سلسله نمایشگاه های ” پنج کشور یک چشم انداز ” که هدف آن احیا و رونق مجدد سفال فلزفام در شهرهای مهم تولید کننده این نوع از سفالینه ها در جهان می باشد میزبان آثار پنج هنرمند از کشور های استرالیا، ایران، ایتالیا، انگلستان و اسپانیا می باشد

در این نمایشگاه عباس اکبری عضو گروه مطالعات عالی هنر دانشگاه کاشان در این سری از این نمایشگاه مجموعه جدید شعر و شاعر خود را که با الهام از چهره و شعر هفت شاعر ایرانی ساخته شده اند به نمایش گذاشت.

این هفت اثر شامل پرتره و شعر مولانا، عطار، خیام، وحشی، سعدی، حافظ و فردوسی می باشد که علاوه بر تنوع رنگ سطح فلز فام خود که در هر اثر متفاوت است همزمان دو رویکرد تجسمی و مفهومی خط را به نمایش می گذارد.
.
چهره شاعر در میان ظرف با الهام از کارکرد تجسمی خط طغری در سرزمین های اسلامی رویکرد تجسمی و حاشیه دور ظرف با نگارش قابل خوانای دو بیت از همان شاعر وجه مفهومی خط را پیش روی مخاطب قرار می دهد.

شهر مانیسس میزبان این جشنواره یکی از شهر های مهم تولید سفال فلز فام در گذشته بوده که امروزه تنها شاهد یک هنرمند فعال در این زمینه می باشد.
شهرداری شهر مانیسس با برپایی این نمایشگاه و یادآوری سنت سفال فلز فام سفالگری اسلامی ضمن تاکید بر تاثیر و نقش هنرمندان مسلمان بر هنر و فرهنگ اسپانیا می کوشد شرایط رونق دوباره این هنر را در منطقه فراهم آورد.
.
مشاهده نقوش و برداشت هایی از خطوط دوره اسلامی بر سفالینه های فلز فام گذشته این منطقه و استمرار به کارگیری آن در دوره معاصر نشان از همنشینی سنتهای هنری اسلامی با ویژگی های هنری بومی منطقه دارد که مورد تاکید متولیان آن می باشد.

گفتنی است دومین دوره از سلسله نمایشگاه های ” پنج کشور یک چشم انداز ” در ۲۱ تیر در سالن فرهنگ شهر مانیسس اسپانیا افتتاح و به زودی در ادامه نمایش خود به موزه ملی سفال والنسیا انتقال داده می شود.

 

 


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *