• شناسه خبر : 6387

رییس اداره حج و زیارت کاشان عنوان کرد؛

۹۲۰ نفر از کاشان امسال به حج اعزام می‌شوند

رییس اداره حج و زیارت کاشان گفت: امسال ۹۲۰ نفر از کاشان به حج تمتع اعزام می‌شوند

به گزارش پایگاه خبری اهل کاشانم و به نقل از ایرنا، عباس نیکونیا گفت: افزون بر ۶۵ درصد ظرفیت کاروان‌های حج تمتع این منطقه تکمیل شده و نام‌نویسی از متقاضیان ثبت‌نامی در سال ۸۶ بر اساس اعلام قبلی تا پایان خردادماه ادامه می‌یابد.

نیکونیا در این زمینه اظهارداشت: متقاضیان حج تمتع سال ۹۹ باید برای ثبت‌نام در یکی از کاروان‌های دارای ظرفیت خالی، به سامانه فراخوان عمومی تکمیل اطلاعات ودیعه‌گذاران حج تمتع مراجعه و نسبت به نام‌نویسی اقدام کنند.

وی در مورد برنامه‌ریزی برای حج امسال افزود: با توجه به بحران کرونا در کشورهای مختلف و حساسیت‌های موجود، سازمان حج و زیارت با برنامه‌ریزی اعزام زائران را بر مبنای معیارهای دقیق علمی و رعایت شاخص‌های سازمان بهداشت جهانی و پروتکل‌های تدوین شده پیش خواهد برد.

وی یادآور شد: امسال از مجموع ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر زائر و عوامل اجرایی در سراسر کشور، ۹۲۰ نفر از شهرستان‌های کاشان و آران‌وبیدگل به عربستان اعزام می‌شوند که تا کنون شامل ۳۴۷ نفر از بانوان و ۲۶۵ نفر از آقایان است که نام‌نویسی کرده‌اند.

نیکونیا اضافه کرد: امسال هفت کاروان از شهرستان‌های کاشان و آران‌وبیدگل به سرزمین وحی اعزام خواهند شد که چهار کاروان نخست در مدینه و سه کاروان در مکه خواهند بود و مدت زمان حضور زائران در مدینه منوره پنج شب و ۶ روز برنامه‌ریزی شده است.

به گفته وی، معاینه‌های پزشکی زائران با توجه به شرایط شیوع بیماری کرونا از نیمه اول اردیبهشت امسال با در نظر گرفتن مسایل بهداشتی و بر اساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سوی کادر درمانی انجام می‌شود. 

نیکونیا در مورد تاریخ اعزام و بازگشت زائران نیز گفت: اعزام زائران در صورت عادی بودن شرایط از ششم تیرماه آغاز می‌شود و زمان بازگشت کاروان‌ها هم از ۱۵ مرداد خواهد بود.

وی با اشاره به احتمال تعطیلی حج تمتع سال‌جاری در نتیجه شیوع بیماری کرونا افزود: در این شرایط اولویت اعزام سال آینده با زائرانی خواهد بود که وضعیت ثبت‌نام فعلی خود را حفظ کرده باشند که در این صورت در بخش هزینه‌های ارزی نیز هیچ‌گونه افزایش قیمتی شامل آنان نخواهد شد.

رییس اداره حج و زیارت کاشان اضافه کرد: در صورت انصراف زائران، وجوه متقاضیان به آنان بازگردانده می‌شود و در صورتی که متقاضی ثبت‌نام خود را در کاروان‌ها حفظ کند، اولویت اعزام در صورت تعطیلی حج ۹۹، سال آینده محفوظ خواهد ماند.

وی حداقل و حداکثر هزینه اعزام زائران را ۳۳۰  و ۳۷۰ میلیون ریال برشمرد و گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این مبلغ در ۲ مرحله از زائران دریافت خواهد شد.

سال گذشته ۶۶۰ زائر بیت الله‌الحرام از شهرستان‌های کاشان و آران‌وبیدگل به حج تمتع اعزام شده بودند


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *