پایان مرمت خانه بروجردی‌های کاشان

مسئول دفتر فنی اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کاشان از پایان عملیات مرمت و به‌سازی بخش‌هایی از خانه بروجردی‌های کاشان خبر داد.

پایان مرمت خانه بروجردی‌های کاشان
سمیه فرهادی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اهل کاشانم با اعلام این خبر گفت: قسمتی از دیوارها و جداره های خانه بروجردی که متأسفانه دچار آسیب شده بود، با اختصاص بخشی از اعتبارات ملی به مبلغ 550 میلیون ریال مرمت شد.

تراشیدن بدنه‌های فرسوده راهروهای ورودی و بخشی از بدنه‌های حیاط بیرونی، اجرای کف‌فرش دالان ورودی شامل برچیدن موزاییک‌فرش‌ها و اجرای کف فرش سنتی با آجر ختایی به همراه بندکشی، اجرای اندود و سفیدکاری جداره‌ها، مرمت بندکشیها و اجرای روغن برزک کلیه درهای چوبی بخشی از این عملیات مرمت بود.

خانه بروجردی‌های کاشان به دلیل دارابودن ویژگی‌ها و ارزش‌های والای معماری ایرانی، به‌کارگیری بسیاری از فنون و مهارت‌های معماری سنتی و دارا‌بودن تزیینات متنوع و هنرمندانه و نوآوری، نبوغ و خلاقیت شگرف معمارانه در ساخت آن به‌ویژه در ترکیب منحصر به فرد و استثنایی بخش تابستان‌نشین و مجموعه سرپوشیده بنا، یکی از ارزشمندترین خانه‌های تاریخی ایران و تقریبا معروف‌ترین بنای مسکونی ایران به شمار می‌رود

این اثر منحصربه‌فرد معماری و تاریخی در ۱۳ خرداماه ۵۴  به شماره ۱۰۸۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

گفتنی است خانه تاریخی بروجردی از نظر محبوبیت جاذبه توریستی در سالهای 2015 و 2016 به عنوان انتخاب برتر یونسکو اعلام شده است.


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *