اولین سالانه روز ملی سینما در کاشان برگزار شد

اولین سالانه روز ملی سینما در کاشان با عنوان «سینماتوگراف» با نمایشی از اسناد مرتبط با تاریخ سینما در منطقه کاشان و پخش فیلم با دستگاه آپارات برگزار شد.

به گزارش اهل کاشانم، مدیر مجموعه تاریخ فرهنگ عکاسی و فیلم کاشان در حاشیه اولین سالانه روز ملی سینما در کاشان اظهار کرد: این رخداد هنری در روزهای ۲۱ و ۲۲ شهریور در نگارخانه سهراب سپهری سرای عامری ها برگزار می شود که برای نخستین بار ۸۰ سند مرتبط با تاریخ سینما و نمایش فیلم در شهرهای اطراف و روستاهای منطقه کاشان در معرض دید عموم قرار گرفت.

امیر مقامی افزود: با همکاری مرکز فیلمخانه ملی ایران وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بخش هایی از فیلم های سینمایی «گاو» و «موشک کاغذی» نیز برای نمایش علاقمندان در اولین سالانه روز ملی سینما در کاشان به سبک قدیم با دستگاه آپارات ۳۵ میلی متر پخش شد.

وی افزود: بر اساس اسناد و پژوهش های صورت گرفته مشخص شده از دهه ۲۰ در برخی از نقاط کاشان مانند سرای غفارپور در بازار ‌و‌ کاروانسرای رباطی در مدتی کوتاهی برای مردم به صورت سیار فیلم نمایش می دادند ولی از سال ۴۵ با تاسیس اداره فرهنگ و هنر کاشان نمایش فیلم به صورت سینما سیار و با دستگاه آپارات بصورت مستمر انجام گرفت.

مقامی تصریح کرد: بدلیل عدم دسترسی عموم مردم به تلویزیون اداره فرهنگ و هنر کاشان با استفاده از ظرفیت سینما سیار در میادین شهر، مدارس، روستاها و برخی از شهرهای اطراف مانند اراک، قم، نطنز، اردستان، نایین، خمین و…‌فیلم هایی با موضوعات آموزشی، فرهنگی و‌ خبری نمایش می‌دادند.

مدیر مجموعه تاریخ فرهنگ عکاسی و فیلم کاشان با بیان اینکه این شهرستان یکی ازمناطق برخوردار در داشتن سالن های سینما در ایران شناخته می شود، افزود: سه سینما «ایران نو», «شهر نقره ای» و «بیتا» از اواسط دهه ۴۰ در این شهر برای مردم فیلم نمایش می‌داده است که هم اکنون تنها سینما بیتا با تغییر نام و تبدیل به مجتمع سینمایی با سه سالن نمایش میزبان علاقمندان به هنر هفتم است.

مقامی در پایان خاطرنشان کرد: وسایل و ادوات عکاسی و نمایش فیلم در کاشان همراه با عکس ها، فیلم ها و اسناد مرتبط از دوران قاجار تا دوران معاصر را جمع آوری کرده و در صورت حمایت، این آثار در قالب موزه تاریخ فرهنگ عکاسی و فیلم کاشان در معرض عموم قرار خواهد گرفت.

در تقویم رسمی ایران ، 21 شهریور به نام روز ملی سینما ثبت شده است.


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *