• شناسه خبر : 13390

نکات تغذیه‌ای قبل و پس از تزریق واکسن کرونا

رئیس مرکز بهداشت شهرستان کاشان گفت: برای تزریق واکسن کرونا نیاز به رژیم خاص غذایی نیست.

به گزارش پایگاه خبری اهل کاشانم، مسعود دهقانی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در زمان واکسیناسیون نباید ناشتا بود زیرا ممکن است در حین تزریق واکسن فرد دچار سرگیجه یا افت فشار خون شود. این موضوع به خصوص برای افرادی که ترس از واکسن زدن دارند نیز باید رعایت شود لذا توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از بروز این مشکل، افراد حتما قبل از تزریق واکسن صبحانه یا میان وعده غذایی ساده‌ای مصرف کنند.


وی، با تاکید بر لزوم نوشیدن مقادیر بالایی از مایعات در قبل و پس از تزریق واکسن، تصریح کرد: مصرف مایعات کافی و مواد غذایی مانند میوه‌ها، سبزی‌ها، انواع سوپ و آبگوشت نه تنها سبب عملکرد بهتر بدن در شرایط واکسیناسیون می‌شود، بلکه از افت فشار خون در افرادی که معمولا ترس از آمپول و یا واکسن دارند نیز جلوگیری می‌کند.

دهقانی یادآور شد: نوشیدنی‌های شیرین مانند آبمیوه‌هایی که دارای قند افزوده شده هستند، شربت‌های بسیار شیرین، نوشابه‌های گازدار و … موجب تضعیف سیستم ایمنی و اختلال در عملکرد آن می‌شوند. بهترین نوشیدنی آب است و مصرف آبمیوه تازه و طبیعی، دوغ کم نمک و بدون گاز، شربت‌های خانگی کم شیرین نیز برای تامین آب بدن مناسب هستند.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان کاشان، با اشاره به اهمیت مصرف مکمل ویتامین D برای تقویت سیستم ایمنی، بیان کرد: با توجه به این که ویتامین D به مقدار لازم از منابع غذایی تامین نمی‌شود و منبع اصلی آن نور خورشید است افراد بالای 18 سال باید ماهانه یک عدد مکمل ۵۰ هزار واحدی ویتامین D برای تقویت سیستم ایمنی بدن (به جز در زمان بارداری و شش ماهه اول شیردهی که با نظر پزشک مقدار آن تعیین شود) مصرف نمایند.

وی ادامه داد: همچنین گروه سنی 2 تا 18 سال نیز طبق دستورالعمل کشوری می توانند هر دو ماه یک عدد مکمل ۵۰ هزار واحدی ویتامین D مصرف کنند.


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *