• شناسه خبر : 682

موزه ی سفال گوبیوی ایتالیا میزبان دائمی سه سفال از کاشان

سه اثر سفال فلزفام ساخته "عباس اکبری" عضو هیات علمی دانشگاه کاشان برای نمایش دائمی به موزه ی سفال گوبیوی ایتالیا راه یافت.

به گزارش پایگاه خبری اهل کاشانم، “عباس اکبری” در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شهر گوبیوی ایتالیا به همان میزان که به داشتن بافت معماری و سنت های فرهنگی و هنری ایتالیایی مشهور است دارای شهرت جهانی در خصوص تو لید سفال فلزفام است.

وی با بیان اینکه سنت های هنری اسلامی به ویژه دست آوردهای فنی سفالگران مسلمان از طریق اسپانیا به ایتالیا و به ویژه شهرهای دروتا و گوبیو انتقال یافت، افزود: به همین دلیل سفالگران این شهر کسب دانش فنی ساخت این سفال ها را هدیه ای از جهان اسلام می دانند.

عضو هیات علمی دانشکده معماری و هنر دانشگاه کاشان خاطر نشان کرد: مسئولین این شهر بر اساس اهمیت تاریخ سفالگری شهر و همچنین اهمیت مراسم های آیینی مرتبط با این هنر به ویژه مراسم آیینی شمع، اقدام به تاسیس موزه ای کرده اند که در آن سالانه با گزینش سفالگرانی از نقاط مختلف ایتالیا و جهان تعداد سه اثر از هر هنرمند را به مجموعه این موزه اضافه می کنند.

اکبری درباره آثاره ارائه شده به موزه گوبیو ایتالیا گفت: آثاری که در این نمایشگاه ارائه کردم بر اساس فرم های صراحی های سده های میانه اسلامی کاشان و با لعاب های فلزفام و بداهه نویسی های خوشنویسی تزیین شده بود که به صورت دائم در این موزه به نمایش گذاشته شد.

شایان ذکر است آثار سه هنرمند ایرانی امسال برای نمایش به موزه گوبیو ایتالیا راه یافت و این موزه اکنون با گذشت چند سال و گنجینه خود در خصوص این سفال ها یکی از جاذبه های مهم فرهنگی شهر گوبیو می باشد.دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *