اهل کاشانم گزارش می‌دهد:

منازلی که در کاشان برای جشن‌های عقد زوجین تبدیل به محضر می‌شوند

ویروس کرونا شرایط های ویژه ای را برای ما اهالی کاشان به وجود آورده است.

 

شیوع گسترده آن و ارقام خروجی از بیمارستان شهید بهشتی کاشان نشان می دهد که بی تفاوتی نسبت به این بحران می تواند عواقب جبران ناپذیری برای زندگی حال و آینده ما در پی داشته باشد.

 

رعایت شیوه نامه های بهداشتی یک ایده و یا تز روشنفکرانه برای مقابله با این ویروس ناشناخته نیست بلکه یک اصل برای مبارزه با آن است تا بتوان زنجیره شیوع این ویروس را قطع کرد.

از شنبه هفته پیش بنا به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا بسیاری از مشاغل محدود و یا تعطیل شد تا با امید به این محدودیت ها شاهد کاهش بار مراجعه و یا بستری بیماران مبتلا به مراکز درمانی و در پی آن کاهش آمار متوفیان باشیم.

 

خوشبختانه این موضوع در کاشان با همکاری مردم و اصناف شهرستان کاشان به خوبی انجام شد و نتایج آن را مطمئنا در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود.

 

در حالیکه بسیاری از اصناف کاشان به تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا مقید بودند در این بین شاهد پدیده ای بودیم که کمتر پیش از این با آن برخورد کرده بوده و حتی شنیده بودیم.

 

به صورت خیلی اتفاقی متوجه شدیم که در کاشان منازلی وجود دارد که برای مثال زیرزمین خود را با تجهیز وسائل عقد و تزیین به شکل یک سالن عقد درآورده و مشغول کاسبی هستند و از این راه درآمدهای خوبی نیز به دست می‌آورند.

 

یکی از شهروندان کاشانی در گفت و گو با پایگاه خبری اهل کاشانم در باب این موضوع با اشاره به اینکه برخی از افراد با توجه به محدودیت های ایجاد شده و تعطیلی تالارهای پذیرایی و همچنین لزوم عدم اجتماع در دفاتر ازدواج و طلاق با تجهیز زیرزمین منازل خود به نوعی از عروس و داماد و خانواده های آنها میزبانی می کنند، اظهار داشت: متاسفانه فعالیت این افراد در نبود نظارت کافی از طرف مسئولین بسیار پررونق نیز شده‌است.

 

وی با بیان اینکه این مکانها که برای مراسم عقد در نظر گرفته شده است بدون مجوز از اداره اماکن نیروی انتظامی است، ابراز داشت: این افراد هیچ گونه مجوزی هم از صنف تالارداران نگرفته و موضوع بعدی این است که منزل مسکونی خود را تبدیل به یک مکان برای درآمدزایی کرده اند و عملا تغییر کاربری به تجاری داده‌اند.

 

این شهروند کاشانی با اشاره به اینکه این افراد متاسفانه از مهمانان به صورت مختلط و بدون رعایت دستورالعمل های بهداشتی پذیرایی می کنند، تصریح کرد: از هزینه های آنچنانی که بایت پذیرایی از مهمانان اخذ می کنند اگر بگذریم متاسفانه عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی به نوعی به خطرانداختن بهداشت عمومی است.

 

وی افزود: این اماکن بیشتر از طریق فضای مجازی و اینستاگرام مشغول تبلیغ سالن خود و خدماتی که ارائه می‌دهند هستند.

 

و اما رئیس اتحادیه تالارداران و سالن های پذیرایی کاشان با اشاره از نفس افتادن تالارداران و اینکه بسیاری از آنها کار و اشتغال آنها به صورت کامل تعطیل شده است، اظهار داشت: تالارداران حدود ۴۰ درصد نیروهای خود را تعطیل کرده و اکثر همکاران ما که مستاجر بودند کار و کاسبی خود را تعطیل کردند.

 

وی با اشاره به اینکه در نبود و تعطیلی تالارها متاسفانه بسیاری از مردم مراسم های خود را در باغ ها برگزار می کنند، ابراز داشت: ما قدرت اجرایی برای برخورد با مواردی که خارج از چارچوب های قانونی عمل میکنند، نداریم ولی باید دستگاه های نظارتی و قضایی اقدام جدی کنند.

 

مهدی مجتبایی فرد افزود: اینکه زیرزمین ها هم محفل و مکانی برای مراسم های عقد تبدیل شده اند پدیده جدیدی است که باید مورد توجه مسئولین قرار بگیرد.

 

از سوئی دیگر مدیر بازرسی و اصناف شهرستان کاشان با بیان اینکه در صورتی که مواردی اینچنینی دیده و گزارش شود به شدت با آن برخورد می شود، اظهار داشت: با اصنافی مانند آرایشگری، آتلیه ها، قنادی ها و غیره که با این موارد همکاری کنند در صورت اثبات با آنها برخورد می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه وضعیت کنونی شهر کاشان از نظر شیوع ویروس کرونا بحرانی است و باید همه دست در دست هم دهیم که این اوضاع بحرانی را پشت سر بگذاریم، گفت: نباید اجازه داد عده ای با هنجارشکنی و رفتارهایی خلاف با قوانین وضع شده باعث به خطر افتادن بهداشت عمومی و سلامت مردم شوند.

 

حسین عابدی با اشاره به اینکه روز گذشته گزارش هایی مبنی بر فعالیت تعدادی آرایشگاه زنانه وصول شد، افزود: دو آرایشگاه زنانه به دلیل فعالیت در زمان محدودیت های کرونایی و خلاف قوانین وضع شده پلمب شد.

 

وی با اشاره به اینکه در حالی که غالب اصناف همکاری بسیاری خوبی برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی داشتند، تاکید کرد: اجازه نمی دهیم تعداد انگشت شماری از اصناف خلاف قوانین وضع شده رفتار کنند و حتی اگر طی روز یا روزهای آینده متوجه فعالیت غیرقانونی آنها شویم با آن برخورد می‎‌شود.

 

اعمال محدودیت ها و تعطیلی اصناف برای تمام صاحبان اصناف و مشاغل مشکل است چراکه بسیاری از این بزرگواران دارای هزینه های هنگفت و مخارج گوناگون هستند ولی این شرایط برای همه اصناف برقرار است در همه ایران برقرار است که مهمترین علت آن جولان کرونا در جامعه و هجمه این ویروس منحوس به سلامتی مردم است.

 

حال در این شرایط خاص که لزوم همکاری همه مردم شرط لازم و کافی برای قطع زنجیره شیوع ویروس کروناست برخی از صاحبان اصناف و مشاغل خلاف این پروتکل ها عمل میکنند جای سوال دارد.

 

از سوئی دیگر در نبود دستگاه های نظارتی شاهد نوعی دیگر از این کاسبی ها در دوران کرونا هستیم که نه مجوزهای قانونی را دریافت کرده اند و نه خود را ملزم به رعایت دستورالعمل های بهداشتی می‌دانند و نتیجه این اقدامات خودسرانه کمترین نتیجه آن می تواند افزایش مجدد شیوع ویروس کرونا در شهر کاشان باشد.

 

شادی و موضوعاتی مثل ازدواج حق هر کدام از شهروندان کاشانی هست که جزئی انکار ناپذیر از زندگی هست که اتفاقا بسیار هم باید مورد تاکید مردم و مسئولین قرار بگیرد ولی اینکه این مجالس محفل و مجلسی برای به خطر افتادن زندگی و سلامتی افراد شود، باید با دیدی محتاطانه تر به آن نگریست.

 

کار و فعالیت خانه محضرها که عمده فعالیت تبلیغاتی آنها در فضای مجازی و در پلت فرم هایی مثل اینستاگرام است باید مورد توجه مسئولین و مدیران نظارتی و قانونی شهرستان کاشان قرار بگیرد تا هم از نظر صنفی و شغلی و هم از نظر بهداشتی و رعایت شیوه نامه های بهداشتی تمهیدات قانونی برای آنها اندیشیده شود.


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *