مطالعات تهیه ضوابط اختصاصی بافت تاریخی کاشان آغاز شد

مسئول حفظ و احیا و معاون اداره میراث فرهنگی ‌کاشان از آغاز دور نخست مطالعات تهیه ضوابط اختصاصی بافت تاریخی کاشان به صورت پلاک به پلاک با اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیون تومان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اهل کاشانم، سیدعباس متولی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شهرستان کاشان دارای سه بافت تاریخی شامل بافت مرکزی، فین بزرگ و راوند به مساحت حدود 600 هکتار است که با توجه به گستردگی و وسعت آنها مرحله نخست مطالعات تهیه ضوابط اختصاصی از بافت مرکزی شروع می شود.

وی تصریح کرد: کاشان جزو ۱۶۸ شهر کشور است که محدوده بافت های تاریخی آن تعیین و مصوب شده ولی برای تهیه ضوابط اختصاصی جزو اولین شهرهای پیشگام ایران خواهد بود.

متولی با بیان اینکه مطالعات تهیه ضوابط اختصاصی بافت تاریخی کاشان در دو مرحله انجام خواهد شد، افزود: دور نخست این مطالعات با برنده شدن شرکتی با اعتبار ۲۵۰ میلیون تومان آغاز شده تا بتوانیم پس از آن برای ساماندهی و صیانت از بافت تاریخی برنامه ریزی کنیم.

معاون میراث فرهنگی کاشان خاطرنشان کرد: بزودی همکاری هایی با دانشگاه شهید بهشتی تهران برای پروژه های مطالعاتی در قالب پایان نامه دانشجویان ارشد نخبه و راهنمایی اساتید آنها روی محله های قدیم کاشان برای ثبت ملی و احیای بافت آغاز خواهیم کرد که لازم به ذکر است اخیرٱ  مطالعه روی محله سوریجان توسط این دانشگاه انجام شده است. 

متولی با اشاره به تشکیل پرونده برای ثبت ملی مرکز محله های سوریجان، گذر محله و کِلِهَر کاشان خاطرنشان کرد:  تاکنون مرکز محله های پنجه شاه، محتشم، درب باغ، طاهر ومنصور، درب باغ و کوشک صفوی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند.


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *