• شناسه خبر : 21268

ساختمان قدیم شهرداری کاشان به «موزه بلدیه» تبدیل می‌شود

شهردار کاشان از تأسیس و راه‎اندازی موزه بلدیه کاشان خبر داد و گفت:  این موزه در مجموعه کنونی ستاد مرکزی شهرداری کاشان واقع در دروازه دولت فعالیت خود را آغاز می‎کند.

ساختمان شهرداری کاشان

کیومرث محمدپور بیان کرد: نیاز شهر کاشان به موزه‎ای که در بردارنده اسناد تاریخی، نمادهای فرهنگی، تمدنی و هویتی این جامعه شهری کهن باشد، جدی و ضروری است و مدیریت شهری برای رفع این خلأ به دنبال تأسیس و راه‎اندازی موزه بلدیه کاشان است.

وی، انتخاب ساختمان کنونی ستاد مرکزی شهرداری کاشان را بواسطه پیشینه غنی و تاریخ ارزشمند آن دانست و خاطرنشان کرد: طبیعتا با جابجایی محل ستاد مرکزی به ساختمان جدید واقع در بلوار دانش، باید از محل کنونی به عنوان یک بنای مهم محافظت کرد و کاربری متناسب با آن را تعریف نمود که بر این اساس، در آینده‎ای نزدیک، در قالب موزه بلدیه از آن استفاده خواهد شد که این ماموریت به دبیرخانه تخصصی و منطقه یک(تاریخی فرهنگی) واگذار گردیده است.

به گفته وی، محل کنونی ستاد مرکزی شهرداری با قدمتی قریب به یک قرن، هم بواسطه سابقه بهره برداری پیشین آن به عنوان محل فرمانداری و شهرداری(بلدیه) و هم بدلیل موقعیت مکانی آن در مجاورت بازار و چهارباغ قدیم، از چندین دهه قبل یکی از مراکز حائز اهمیت از نظر تاریخی، اجتماعی و سیاسی بوده است.

شهردار کاشان، با بیان اینکه بخش‎هایی که در موزه بلدیه تعریف و اجرا می‎شود مرتبط با حوزه مدیریت شهری و موضوعات شهرنشینی است گفت: بر این مبنا، بخش‎هایی نظیر نگارخانه کاشان قدیم، نگارخانه شهرداران، هدایای تقدیمی در طول زمان، معرفی برخی از مشاهیر و مفاخر، سیر توسعه شهر و اسناد مکتوب بلدیه و… در نظر گرفته شده که البته به تدریج بخش‎‌هایی دیگری به آن اضافه می‎شود.

محمدپور تأکید کرد: طبیعتا این موزه نمی‎‌تواند تمام وجوه ارزشمند تاریخ و تمدن کاشان را دربرگیرد و به صورت ویژه‎تر بخش‎هایی مدنظر قرار گرفته که در حوزه فعالیت شهرداری کاشان و یا مسائل مرتبط با آن قرار دارد.

وی، همچنین به سایر برنامه‎های مدیریت شهری کاشان برای محدوده دروازه دولت تا میدان 15 خرداد اشاره و عنوان کرد: با توجه به جایگاه بنای ارزشمند تلگرافخانه و دبیرستان ماندگار امام خمینی(ره) همچنین آب انبار چهارباغ وبیمارستان اخوان احداث موزه بلدیه می‎تواند مجموعه‎ای از عناصر تاریخی را به هم پیوند داده و بستر مناسبی برای انجام پروژه‎های جذاب فراهم کند.

@ahlekashanam


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *