تلخ خوش

حانیه ابوالحسنی* – چند ساعت دیگر به تحویل دادن سال 98 مانده است و زمین برای تولدی دیگر آغوش گشوده است عجالتا ننه سرما بارو بندیلش را روی دوشش انداخته و عمونوروز سوار بر ابر بهاری در راه است .

از سروصدا های چهارشنبه سوری امسال که  لااقل در محله ما بیش از هر سال دیگر به گوش می رسید و من پیش خودم می گویم لابد علتش آن است که مردم از در خانه مانده به تنگ آمده اند و اینگونه خود را می خواهند تخلیه کنند؛ که بگذریم لحظه تحویل سال 98 باید یکی از تلخ ترین نوروز ها باشد.

از زمانی که ویروس کرونا از مهمان نوازی ما کاشانی ها سو استفاده کرده و در خیابان ها و خانه های شهر ما کنگر میخورد و لنگر می اندازد یک چشممان شده است اشک و یک چشممان خون از طرفی این ویروس اصرار دارد به سرعت در تمامی خانه های شهر میهمان شود و آتش بسوزاند و از طرفی هرچه فریادم می زنیم به گوش مردم می خوانیم که این میهمان نوازی دیرینه خود را کنار بگذارید زیر بار نمی روند که نمی روند! در خیابان های شهر آزادانه قدم می زنند، مسائل بهداشتی را رعایت نمی کنند و ترددهای غیرضروری دارند البته این وجه خوبی است نشان می دهد ما کاشانی ها چقدر مردمان شاد و بی غمی هستیم!

گفتم برخی ها مسائل بهداشتی را رعایت نمی کنند زبانم لال یاوه گفتم گاهی آدم میخواهد موارد بهداشتی را رعایت کند اما موارد بهداشتی نمی خواهند مراعات حال ما را بکنند مثلا همین دیروز هر چه داروخانه های این شهر را زیر پا گذاشتم که بتوانم ماسک بخرم پیدا نشد که نشد به راستی شوخی جالبی است فلان مسئول محترم در برنامه تلویزیونی هرخانه یک پایگاه سلامت حاضر می شود و می گوید به والله که روزی این تعداد ماسک و مواد ضد عفونی کننده دارد درکاشان تولید می شود هیچ گونه کمبودی در این زمینه نداریم و آقای داروخانه چی قسم و آیه می آورد که هیچ چیز در انبار نداریم!

البته نباید این همه بدبین بود این ویروس آمده است که بگوید باید قدر منفعت را پیش از ضرر دانست و تعدادی از رندان آگاه همشهری که این والا هدف را در یافته اند با کرونای عزیز همکاری می کنند و جان بر کف می گویند حال که پزشکان به مردم گفته اند خوراکی های دارای ویتامین سی و با طبع گرم برای مقابله با این بیماری مفیدند و می خواهند این موجود عزیز را از شهر برانند ما هم قیمت لیمو ترش را از 10 تومان به 45 تومان زنجبیل را از کیلویی 40 تومان به فلان صد تومان افزایش می دهیم تا بفهمید نباید مانع تعالی و تنبه مردم شوید.

آخ که چقدر از این شاخه به آن شاخه می پرم نمی دانم قرار است کی این عادت از سرم بپرد کجا بودم؟ آهان غم انگیزی تحویل این سال خب در این میان عده کثیری از همشهریانم گمراه شدند که بالغ بر یک ماه است در خانه مانده اند عزیزانشان را ندیدند و مدام خیال طاق و جفت می کنند که روزی دوبار می توانند کسانشان را سخت در آغوش بکشند و ببوسند .

از طرفی پرستاران و پزشکان زیادی که این روز ها مصرانه کمر به بر زمین زدن این میهمان بسته اند و با جان خود پایمردی می کنند ناچارند در بیمارستان بمانند و با وجود خستگی و دلتنگی برای سلامت همشهریانشان بجنگند.

این دسته از افراد سال را به تنهایی و با یاد نزدیکانشان تحویل می کنند و امید دارند که روزهای خوبی در راه است به راستی که این تلخ خوش آدمی را متاثر می کند و غمبارترین و در عین حال پرامیدترین صحنه ها را برای نوروز 99 رقم می زند.

هر چند نمی توان چندان به سالی که ساعت 7 و نیم صبح روز جمعه می آید و آدمی را زابراه می کند دلخوش بود اما امید آن است که سال 99 خوش قدم تر باشد و حال دلمان را خوش کند.


    (0) (0)

    فروردین 1, 1399

    سلام درارتباط مطلبی که درمورد تحریم صنعت نساجی دوستی بیان کرده به نظرم خیلی نسبت به صنعت ومواد مصرفی بخصوص درفرش ماشینی اگاهی زیادی ندارد

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *