بانوی کاشانی برنده جایزه جهانی معماری در اسپانیا شد

جایزه معماری AMP با حضور ۳۰۰ معمار شناخته شده و اعطای یکی از جوایز برتر به پریسا منوچهری کاشانی (معمار ایرانی) در گوگنهایم بیلبائو در کشور اسپانیا برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اهل کاشانم و به نقل از ایسنا، پریسا منوچهری برای پروژه مرمت خانه تاریخی‌ سعادت در کاشان موفق به کسب جایزه بین‌المللی «Architecture Master Prize» شد که از سال ۲۰۰۷ توسط گروه فرمانی تاسیس شد. این پروژه یکی از ۱۵ پروژه برگزیده در بخش «مرمت و نوسازی» معرفی شده است.

در توصیف پروژه مرمت خانه تاریخی سعادت کاشان در وب‌سایت این جایزه معماری آمده است:

“در قلب ایران و در مجاورت کویر فوق‌العاده مرنجاب، شهر تاریخی کاشان واقع شده است که قدمت محوطه‌های باستان‌شناسی آن تا به هشت هزار سال پیش بازمی‌گردد. کاشان که به سبب هنرهای سرامیکی خود شهرت جهانی دارد امروز دارای یکی از گنجینه‌های ارزشمند خانه‌های تاریخی است. مرمت خانه تاریخی سعادت کاشان که زمانی عمارتی ویران بود و تبدیل آن به محل فعالیت یکی از سازمان‌های مردم و نوپا در عرصه میراث فرهنگی، موجب پیوند گذشته و امروز شده است. این پروژه‌ که توسط مجرب‌ترین هنرمندان مرد و زن انجام شده است، سنت‌های معماری کهن ایرانی را با مصالح، جزئیات و تکنیک‌های روز آمیخته است.”

گفتنی است پیش از این  موسسه بین‌المللی Architizer جایزه سال ۲۰۱۹ خود در بخش حفظ آثار معماری به خاطر مرمت و معماری خانه تاریخی سعادت کاشان به پریسا منوچهری اعطا کرد.  (لینک خبر)

خانه سعادت کاشان قبل و بعد از مرمت

 

خانه سعادت کاشان

خانه سعادت


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *