اشتغال زندانیان در طرح جنگل‌کاری ۱۴۰۰ هکتار از مراتع کاشان

صبح امروز دادستان کاشان به همراه رئیس زندان و رئیس اداره منابع طبیعی از فعالیت مددجویانی که در طرح جنگل کاری کاشان فعالیت داشتند به صورت حضوری بازدید کردند و همراه با مددجویان در مراتع تحت نظر اداره منابع طبیعی، بذر بادام کوهی را نشاندند.

دادستان کاشان در گفتگو با مددجویان شاغل در این طرح بیان داشت از فرصتی که در راستای سیاست های جدید دستگاه قضایی نصیب شما شده است برای اصلاح خود نهایت استفاده را ببرید و بدانید که فعالیت امروز شما در توسعه مراتع شهرستان، خدمتی ماندگار به فرزندان خودتان و نسل های آینده کاشان خواهد بود.

روح اله دهقانی در گفتگو با خبرنگاران نیز اظهار داشت در اجرای دستورالعمل ابلاغی از سوی ریاست محترم قوه قضائیه در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان ها، با تلاش های ریاست و مجموعه زندان کاشان، قراردادهای خوبی با شهرداری و منابع طبیعی و سایر نهادها به امضاء رسیده است تا از ظرفیت مددجویان در طرح های خدماتی شهری و پروژه‌های عام المنفعه استفاده شود. ایشان افزودند خوشبختانه طرح های مختلفی در همین زمینه ها در حال اجراست به نحوی که حدود ۴۷ درصد از مددجویان زندان کاشان در نهادهای عمومی و شرکت‌های خصوصی به عنوان مجازات جایگزین حبس مشغول به کار هستند.

دکتر دهقانی اظهار کرد: برخی از مددجویان به علل ناخواسته از جمله؛ شرایط اقتصادی گرفتار حبس شده‌اند، بنابراین مجازات جایگزین حبس فرصت بازگشت آبرومند آن‌ها به جامعه را فراهم می‌کند.

دادستان کاشان اذعان داشت: امیدواریم با اجرای این طرح ضمن کمک به حفظ محیط زیست و تقویت پوشش گیاهی منطقه در سالهای آتی شاهد به بار نشستن بذر بادام کوهی باشیم.

رئیس اداره زندان کاشان نیز گفت: طرح جنگل‌کاری با هدف اجرای سیاست‌های دوازده گانه سازمان زندان‌ها برای کاهش جمعیت کیفری و اشتغال مددجویان صورت گرفته است. این طرح در قالب امضای تفاهم‌نامه همکاری دو جانبه اداره زندان کاشان با اداره منابع طبیعی صورت گرفته و در راستای اشتغال محکومان مالی اجرا می‌شود.

وی افزود: این مرحله از طرح جنگل‌کاری، مراتع شهرستان کاشان در قالب طرح «جنگلانه» اجرا شده و برای ۱۵ نفر از مددجویان زندان کاشان به مدت ۶۰ روز ایجاد اشتغال می‌کند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان تصریح کرد: توسعه جنگل‌کاری در کنار افزایش سرانه سبز شهری با ذخیره بارش‌های آسمانی به خصوص بارش‌های سیلابی فصل بهار، کمک شایانی به کنترل سیل در شهرستان کاشان می‌کند.

وی اظهار کرد: ویژگی اجرای طرح‌های جنگل‌کاری، ذخیره حجم قابل توجهی از روان آب‌های شهرستان است، به گونه‌ای که هر گودال می‌تواند تا دو مترمکعب آب در خود ذخیره کند.

علی خالویی کارشناس ناظر طرح افزود: این جنگل‌کاری با بذر بادام کوهی گونه اسکوپاریا انجام می‌شود که در هر گودال می‌توان حداقل چهار تا پنج پایه بادام کوهی کشت کرد.

وی اظهار کرد: کنترل ریزگردها و گرد و غبارهای محلی و کاهش قابل توجه این نوع آلاینده‌های زمین ساختی از دیگر مزایای این پروژه است.


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *