احمد کامرانی از متهمان ترور شاه در کاخ مرمر درگذشت

وصیت نامه کامرانی: در سپیده دم دفنم کنید، 300 میلیون تومان برای امور خیریه هزینه کنید

احمد کامرانی از متهمان ترور محمدرضا پهلوی در کاخ مرمر در سن 82 سالگی درگذشت و طبق وصیت نامه اش مراسم تشییع و تدفین پیکرش در سپیده دم چهارشنبه (12 مرداد) بدون دعوت از کسی در مزار دشت افروز کاشان انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری اهل کاشانم، در اعلامیه فوت مرحوم احمد کامرانی که متن وصیت نامه وی است آمده مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان به جای مراسم ختم و هفتم برای امور خیریه هزینه شد. متن وصیت نامه در اعلامیه اش به شرح ذیل است:

اینجانب احمد کامرانی ش.ش ۷۷۱ صادره از کاشان به تاریخ ۵/۳/ ۱۴۰۱ که در ۸۲ سالگی به سال شمسی هستم از منسوبین خودم می خواهم که برای دفنم، دعوت برای تشییع جنازه به عمل نیاید و سپیده دم مرا به خاک سپارند.

و مراسم ختم و هفت و غیره و آنچه مرسوم است برگزار نگردد و هزینه آن به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان به سالمندان گلابچی پرداخت گردد و مبلغ ۵۰ میلیون تومان هم برای نیازمندان سالمند محله صدره سرفره تعیین می نمایم.

احمد کامرانی چه کسی بود؟

احمد کامرانی متولد ۱۳۱۸ کاشان بود. او دوست دوران تحصیل و بچه محل رضا شمس‌آبادی سرباز گارد شاهنشاهی بود که ترور نافرجام محمدرضا پهلوی را انجام داد. کامرانی به سبب دوستی نزدیک با شمس‌آبادی از برنامه وی برای ترور آگاه بود؛ ترور نافرجام شاه در تاریخ ۲۱ فروردین ۱۳۴۴ توسط شمس آبادی رقم خورد. سربازی که در کاخ مرمر آتش رگبار به روی محمدرضا پهلوی گشود و خود نیز جانش را از دست داد.

 پس از این حادثه ۱۴ نفراز جمله گروه مارکسیستی نیکخواه دستگیر شدند، احمد کامرانی نیز به عنوان یکی از عوامل اصلی دستگیر شد  به اعدام محکوم شد؛ کامرانی در هشتمین جلسه دادگاه نظامی در دفاع از خود با اشاره به شکنجه ها اظهار داشت: «مرا به تهران آوردند در جایی لخت کردند، پنج-شش نفری مرا زیاد زدند و تهدید نمودند و مطالب ناراحت کننده ای بیان داشتند و در یک چنین حالتی مطالب پرونده و اعترافات من به رشته تحریر درآمد”

احمد کامرانی در دادگاه بدوی (در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۴۴) به اعدام محکوم می‌شود. این رأی در دادگاه تجدید نظر (به تاریخ ۲۴ آذر) تأیید شده، اما طی فرجام‌خواهی در ۵ دی ۱۳۴۴ حکم وی به حبس ابد تبدیل می‌شود. کامرانی به مناسبت جشن‌های دو هزار و پانصدمین سال شاهنشاهی مورد عفو قرار گرفته و در ۲۰ آبان ۱۳۵۰ از زندان رهایی می‌یابد.

احمد کامرانی پس ز آزادی به کاشان بازگشت به پیشه یخچال سازی در کوچه پشت زندان مشغول بود.

سرانجام ساعت ۲ و ۳۰ دقیقه بامداد ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ قلب کامرانی از تپش ایستاد و بنابر وصیتش سپیده دم چهارشنبه ۱۲ مرداد در مزار دشت افروز کاشان به خاک سپرده شد.

نکته ای که قابل ذکراست در تمام این سالها احمد کامرانی به عنوان یکی از شخصیت های کاشانی بود که می توانست برای بیان بخشی از تاریخ معاصر کشور و کاشان همواره از خاطراتش در زادگاهش استفاده شود ولی به هر دلیلی ایشان دربین عامه مردم ناشناخته ماند.

محسن کاظمی پژوهشگر تاریخ انقلاب تمام خاطرات خود را به دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری جمع آوری کرده و کتابش آماده انتشار است. همچنین کتاب ” ترور شاه،  حادثه کاخ مرمر بر اساس اسناد” نیز در سال های قبل به چاپ رسیده است.


  مهدی
  (24) (4)

  مهدی

  آگوست 5, 2022

  ای کاش امثال مرحوم کامرانی دردوران انقلاب زندگی میکردندواصلاتمامی انقلابیون دردوران انقلاب به دنیامی آمدندوماوتمام اقشارمشقت کشیده دردوران شاه سابق زندگی میکردیم اصلا این دوران باب رضایت من ومردمی که زیرخط فقرندنیست بابابه کی قسم ماله شدیم

  گاگول
  (22) (4)

  گاگول

  آگوست 6, 2022

  چه خوب تو زندان قصر کت شلوار کراوات کفش ورنی ادوکلن و چیزهای دیگه هم می دادند . میشه حقوق و مزایا و حق ماموریت و پاداش زندانیان را هم بنویسید

  (35) (3)

  آگوست 6, 2022

  خیلی دوست داشتم ازش بپرسم الان چی دوست نداری کسی رو ترور کنی؟؟ یا اینکه در مورد برگشت شاه ازش بپرسم اگه برگردی ب عقب بازم همچین اشتباهی رو تکرار میکنی ؟؟

  (17) (3)

  آگوست 7, 2022

  این داستانش خیلی مفصله.که چطورشدبخشیده شد.چطورکسب وکارش روراه انداخت وووووو.

  آزاده
  (29) (2)

  آزاده

  آگوست 7, 2022

  فراموش کردید که بگویید شاه سرمایه اولیه کسب و کار به وی داد ...

  آزاده آزادفر
  (31) (5)

  آزاده آزادفر

  آگوست 7, 2022

  فراموش کردید که بگویید شاه سرمایه اولیه کسب و کار به وی داد . آری همچین شاهی داشتیم

  زهرا سادات هلي
  (9) (7)

  زهرا سادات هلي

  آگوست 9, 2022

  چرا مردم ما عادت به داستان سرايي دارند وقتي هيچ اطلاعاتي ندارند و اصلا نمي دونن ماجرا چي بوده ! وقتي خود مرحوم نه در زمان قبل و بعد انقلاب حاضر نبوده با كسي در اين مورد صحبت كنه ، چرا فكر مي كنيد اطلاعاتتون در اين مورد بيشتر اون مرحوم بوده !!!؟

  (8) (0)

  آگوست 10, 2022

  صد البته به دلائل واضح و روشن در این دوران گوشه ی ازت گزیدند و در هیچ پست و مقامی مشغول نشدند ، لازم است برای این انتخاب بسیار تامل کنید!!!!!!!

  ایران پارسی
  (28) (6)

  ایران پارسی

  آگوست 16, 2022

  چرا نمیگید مادرش رفت پیش شاه و گفت بچم بیکاره و شاه ازادش ک‌کرد براش مغازه بهترین جا کاشان خرید با همه وسیله ای ک میخواست...الان چی؟؟زندانی ها سیاسی رو نه کسی ک ترور سیاسیون هم انجام داده باشه،،میبخشن؟؟جوک هس اینحرف

  پگاه
  (9) (4)

  پگاه

  آگوست 19, 2022

  جالبه بعضي از دوستان طوري حرف مي زنن انگار خودشون در جريان ماجرا بودن ...

  پگاه
  (6) (6)

  پگاه

  آگوست 19, 2022

  كاش بجايي اينكه بعضي از دوستان ، حرفايي كه هيچ اطلاعاتي در موردش دارند رو پخش كنن ،يكم اطلاعاتشون رو بالا مي بردند ، مادر و پدر مرحوم كامراني ( محمد كامراني )تحصيلكرده و املاك بسياري داشتند ، در صورتي كه احمد كامراني طبق خواسته ي خودش ،در طول زندگيش ، زندگي كاملا ساده ايي داشته به اميد ذره اي تفكر ...!

  کریم باغی
  (13) (1)

  کریم باغی

  آگوست 20, 2022

  یعنی این عکس زمان زندانش هست؟؟چقدر این شاه جلاد بود!!!!شما مقایسه کنبا مسولین دل رحم نظام اجمهوری اسلامی

  سعید
  (6) (1)

  سعید

  آگوست 22, 2022

  کسایی که احمد کامرانی رو میشناختن ،خوب می دونن ایشون چه مرد با دانش و اهل مطالعه و انسان بخشنده ایی در زمان حیاتشون بودن...

  (10) (2)

  آگوست 27, 2022

  مشارکت در ترور شخص اول مملکت ،اونوقت فقط شش سال حبس ؟ اونم با کت شلوار کراوات؟ فکر کنم ایشون خودش روش نشد خاطراتش رو بنویسه !

  شاعرشب
  (5) (13)

  شاعرشب

  آگوست 28, 2022

  ایشون فقط یک مطلع بود نه امر بود و نه شریک جرم .... شاه حقیر بخشنده چرا فرخی یزدی را نبخشید و زبانش را بریدن چرا مرد وطن دوستی با انهمه خدمت به ایران همچون دکتر فاطمی با ان وَضع فجیح و خیانتبار عما چموش قاطرچی اعدام کردند و نبخشیدن

  علی
  (12) (1)

  علی

  آگوست 31, 2022

  چیزی واضح است اینکه طرف محاکمه شده و نهایتا آزاد شده فقط یک درصد تصور کنید این اتفاق الان می افتاد آیا احتمال داشت محاکمه منصفانه شود؟ آیا احتمال داشت مجددا کار و زندگی کنه؟ خودش و خانوادش رو به خاک سیاه می نشاندن

  محمد
  (9) (3)

  محمد

  سپتامبر 2, 2022

  بله شاهنشاه کسی رو ک قصد جانش کرده بود عفو کرد و سرمایه در اختیارش گذاشت تا زندگی خوبی داشته باشد آن از طاغوت زمان... و این از قدوسین زمان...

  رضا
  (2) (4)

  رضا

  سپتامبر 6, 2022

  ادم هايي كه طرفدار طاغوت هستند كور كورانه صحبت مي كنن، پدر احمدكامراني بخشدار بوده و ...... دليلي نداشته شاه بهش سرمايه بده .... پس براي بزرگ كردن شاه ، داستان سرايي كودكانه نكنيد....

  بیژن
  (2) (2)

  بیژن

  سپتامبر 9, 2022

  چو انداختن که شاه براش مغازه و سرمایه داده، آخه کسی که حکم ابد گرفته باشه تو زندان تا آخر امرش باید آب خنک بخوره ، سرمایه و مغازه به کارش نمیاد!! حالا شانس میاره بعد ۶،۷ سال به خاطر جشن ۲۵۰۰ ساله از زندان خلاص میشه بعد هم با سرمایه پدرش کارش را راه میندازه. این بنده خدا با شمس آبادی تو تهران هم خونه بوده، شمس آبادی که تو کاخ مرمر کشته میشه ساواک هر کسی که دور و برش بوده میگیره از جمله آقای کامرانی را، کامرانی زیر شکنجه به زور تقبل میکنه همدست شمس آبادی بوده در نهایت که ثابت میشه زیر شکنجه خیلی چیزا که بهش ربطی نداشته قبول کرده حکمش ابد میشه، جرمش مطلع بوده نه آمر و نه شریک( آمر یعنی خبر داشته باید اطلاع می‌داده )شمس آبادی تحت تاثیر پرویز نیکخواه بوده، نیکخواه تو زندان تواب میشه و بعدا تئوریسین حزب رستاخیز میشه بعد انقلاب دستگیر و اعدام میشه، کل داستان این بوده و سلام

  محمد جواد زارع
  (2) (4)

  محمد جواد زارع

  سپتامبر 9, 2022

  سلام غیر از سایت های سلطنت طلب در کجا این داستان مربوط به مادر این مرحوم و کمک مالی شاه و این داستانها آمده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  (4) (3)

  سپتامبر 11, 2022

  شاه چه آدم احمقی بوده که کسی که میخواسته ترورش کنه بعد شش سال آزاد کرده است، یه همچین آدمی حقش سرنگونی هستش

  (0) (1)

  اکتبر 4, 2022

  در سال 1350 ب ای راه اندازی مغازه یخچال سازی در شهر کاشان نیازی به سرمایه نبود

  محمد
  (2) (0)

  محمد

  اکتبر 7, 2022

  شماهايي كه همچين داستاناي مسخره ايي مي گيد كه مادرش رفته پيش شاه ، گريه كرده شاهم بهش پول داده ، مشخصه اصلا قدرت تفكر نداريد، انگارخاله بازي بوده كه مادرش تو صف نونوايي شاه رو ديده باشه... يكم مطالعه بد نيست.... باباهاي شما همينا بودن كه ريختن تو خيابون اصلا نفهميدن برا چي انقلاب كردن...!! الانم شدن سلطنت طلب...، والا يكم مطالعه كنيد نمي ميريد...

  جاوید
  (1) (1)

  جاوید

  نوامبر 10, 2022

  بعضی از دوستان در مورد کمکهای شاه به ایشان بعد از آزادی صحبتهایی داشته اند نمیدانم چقدر این صحبتها درست هست اما تا جاییکه من میدانم در مورد قضیه دیگری ، اعدام دکتر فاطمی و داستانهای بعد آن ، آقای دکتر شاهین فاطمی برادرزاده دکتر فاطمی فاش ساخته اند که بعد از اعدام دکتر فاطمی ، شخص شاه تمام هزینه های زندگی طفل خردسال دکتر فاطمی از تحصیل و ازدواج را پرداخت کرده اند . طوری که بعد از سقوط حکومت شاه علی رغم خواسته انقلابیون در محکوم کردن شاه ، ایشان ( پسر دکتر فاطمی) حاضر نشد علیه شاه شهادت دهد!

  (1) (1)

  نوامبر 13, 2022

  مگر الان میدونن برا چی انقلاب میکنند نکنه به زعم سلطنت طلبها برای اوردن خاندان کثیف سلطنت کسانی که در اون سالها جوان بودن بهتر میدونن که در مراسم ۴و۹ ابان برای رژه در این مراسم چه بر سر دانش اموزان می اوردن وبه زور واجبار بچه های مردم که گیوه میپوشیدن و کفش لاستیکی چگونه به این مراسم مکشاندن و هزار بدبختی و فلاکت دیگر.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *