• شناسه خبر : 14698

معاون برنامه ریزی فرمانداری کاشان:

استاندارد سازی صنعت گلاب کشور در کاشان بروزرسانی می‌شود

به گزارش پایگاه خبری اهل کاشانم و به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی فرمانداری کاشان؛ مسعود خاندایی گفت: شهرستان کاشان بزرگترین مرکز تولید و خواستگاه گلاب و عرقیات گیاهی در کشور می‌باشد که همین امر این منطقه را به پایتخت گل و گلاب ایران مشهور ساخته است.


وی در ادامه بیان داشت: استاندارد سازی در حوزه گلاب و عرقیات گیاهی و ایجاد استانداردهای لازم در این خصوص کاشان بروزرسانی می‌شود که نتیجه این تحقیقات به سازمان استاندارد کشور ابلاغ می‌شود.

معاون فرمانداری کاشان تصریح کرد: صنعت گل و گلاب یک صنعت دانش بنیان است و بقیه کشور باید از کاشان به عنوان مرجع این صنعت، تبعیت داشته باشند.

خاندایی در ادامه افزود: یکی از معضلات حوزه گلاب و عرقیات به روز نبودن استاندارد‌های لازم و عدم رعایت کیفیت مطلوب از سوی برخی از تولیدکنندگان گلاب بود که برای شهرستان و برند کاشان حاشیه ساز شده و تهدیدی برای این صنعت محسوب می‌شود که با اجرای این طرح کیفیت گلاب و عرقیجات گیاهی در سطح مطلوب می‌رسد.

وی خاطر نشان کرد: گل محمدی و گلاب دارای زمینه های بسیاری برای ایجاد ارزش افزوده هستند که خام فروشی این تولیدات باید اصلاح و بهره برداری لازم از سوی تولیدکنندگان و ایجاد تنوع محصولات در این حوزه می تواند بازارهای صادراتی و اشتغال زایی در کشور را افزایش داده و باعث افزایش درآمد سرانه شاغلین در این صنعت و صنایع بالادستی اعم از کشاورزی گل محمدی و گیاهان دارویی شود.

خاندایی در پایان بیان کرد: شهرستان کاشان با دارا بودن بیش از 17 هزار واحد گلابگیری سنتی و بیش از 40 واحد گلابگیری صنعتی رتبه اول در تولید گلاب و عرقیات گیاهی کشور را داراست و سالانه حدود 70 میلیون دلار صادرات ارزآوری برای کشور دارد.


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *