خشت کج شورای جدید که ممکن است به ناکجاآباد ختم شود

۱۷ مرداد روز چشم بینا و گوش شنوای مردم سپری شد و روزی که مزین به “خبرنگار” شده همزمان با آغاز به کار ششمین دوره پارلمان شهری شد.

اینکه فعالیت شورای شهر و روز بزرگداشت مقام خبرنگار امسال تقریبا تقارن گشته است را باید به فال نیک گرفت چراکه از یک طرف جماعتی دورهم جمع شده اند که مدعی برآمده از مردم هستند و از طرف دیگر مقام قشری از جامعه گرامیداشته می شود که نماینده مردم برای بیان مشکلات و دغدغه های خود به تصمیم گیرندگان است.


حال در این تقارن مبارک خبر از برگزاری دومین جلسه رسمی شورای شهر کاشان بدون اطلاع خبرنگاران به گوش می‌رسد. جلسه ای که طبق شواهد برای انتخاب رئیس و اعضای کمیسیون های داخلی شورا کاملا غیرعلنی و مخفیانه برگزار شده است.

درست برخلاف آنچه رییس شورای شهر شب گذشته در دیدار با خبرنگاران گفته بود که “این دوره از شورای اسلامی شهر کاشان متفاوت و درب شورای شهر به روی خبرنگاران باز خواهد بود” اما حداقل انتخاب روسای کمیسیون ها در جلسه دوم شورا نشان داد برخلاف اظهارات هاشمی طاهری، درب شورا همیشه هم به روی خبرنگاران باز نیست.

اینکه جلسه ای که در همه جای ایران با حضور خبرنگاران و افکار عمومی برگزار می شود ولی در کاشان در غیاب آنها، یک روی سکه است و روی دیگر سکه به این گونه است که اگر جلسه غیرعلنی بوده پس چرا نتایج و مصوبات آن از طریق رسانه های شورای شهر کاشان به اطلاع عموم رسیده است!

کنار گذاشتن خبرنگاران -که به نوعی نمایندگان افکار عمومی هستند- از یک جلسه معمولی و روتین شورای شهر اسلامی کاشان را می توان به جرات فقط در کاشان دید که باید منتظر ماند تا ببینیم رئیس و دیگر اعضای شورای ششم چه پاسخ و یا به اصطلاح دیگر بهانه ای برای آن می آورند.

مطمئنا اعضای محترم شورای شهر کاشان در دنیایی زندگی میکنند که همه ما در آن سیر می کنیم پس حتما میدانند کنار گذاشتن مردم و افکار عمومی و نمایندگان آنها از جلساتی که باید علنی برگزار شود بر خلاف نص صریح قانون جمهوری اسلامی ایران است.

به هر حال این آمادگی از طرف رسانه ها و جراید منطقه کاشان وجود دارد که در صورت تعامل اعضای محترم شورای شهر به منظور پوشش اخبار و رویدادهای این نهاد مردمی، خبرنگاران اقدام به فعالیت کنند ولی اگر قرار است که اخبار و رویدادهای شورای شهر دیکته وار برای خبرنگاران ارسال شود؛ این در تضاد با جایگاه و منزلت آنها است و اگر قرار است رسانه ها و خبرنگاران بر خلاف قانون از جلسات شورا کنار گذاشته شوند این راهی که آقایان می روند به ناکجاآباد است.

✍جواد تقی زاده ونی


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *