رییس شورای اطلاع رسانی استان اصفهان:

همه مدیران باید در برابر رسانه پاسخگو باشند/ حل مشکلات خبرنگاران باید دغدغه اداره ارشاد باشد

رییس شورای اطلاع رسانی استان اصفهان با اشاره به این که شفافیت از مطالبات دولت سیزدهم و پاسخگو بودن از شعارهای این دولت است، عنوان کرد: همه مدیران باید در برابر اصحاب خبر و رسانه پاسخگو باشند. اگر مسئولی می خواهد ذیل این دولت خدمت کند باید نسبت به عملکردش پاسخگو باشد.

به گزارش اهل کاشانم و به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان محمدرضا جان‌نثاری در نشست صمیمانه نمایندگان رسانه های رسمی و خبرنگاران استان اظهار داشت: بارها به مدیران و مسئولان مختلف اعلام کرده ایم که رسانه حق دارد سوال بپرسد و شما موظف به پاسخگویی هستید، اگر شما درست پاسخ دهید خبر درست منتشر می شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان درخصوص انتقاد خبرنگاران از پاسخگو نبودن برخی مدیران و مسئولان ادامه داد: مسئولی که با خبرنگاران ارتباط ندارد دنبال این نیست که در کارش پیشرفت کند. چون سیستم رسانه ای نواقص و عیوب را دنبال می کند. مسئول دلسوز باید به دنبال فهمیدن عیب کارش باشد.

جان‌نثاری عنوان کرد: مسئولان موظف هستند بستری آماده کنند تا خبر اول درست منتشر شود. از این موضوع خرسندم که رسانه ها برای هویت خود ارزش قائل هستند. همین که عنوان می شود باید رسانه درست از رسانه ای که مدعی رسانه بودن است تشخیص داده شود؛ به ما این نوید را می دهد که هویت خبرنگاری مورد تایید اصحاب رسانه است

جان‌نثاری با اشاره به این که حل مشکلات خبرنگاران برای ارشاد باید دغدغه باشد تا بتوان آن را پیگیری کرد، گفت: ما در استانداری اصفهان درصدد هستیم تا زمانی که مسئولیت داریم تمام توان خود را به کار بگیریم تا مشکلات همه از جمله مشکلات و دغدغه های خبرنگاران و اصحاب رسانه رفع شود در این راستا باید به یک همفکری مشخصی با اهالی رسانه برسیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان در خصوص امنیت شغلی خبرنگاران که از دغدغه های مهم آنهاست، عنوان کرد: خبرنگاران ما نباید از این موضوع ترس داشته باشند که اگر مسئول یا مدیری را نقد کردند شغل خود را از دست خواهند داد.

وی افزود: این حمایت را ما از استانداری برای اهالی خبر آغاز می کنیم تا سایر مدیران نتوانند در برابر آن ایستادگی کنند. تاکنون مدیران تا حد زیادی پاسخگوی خبرنگاران بوده اند و به مرور اوضاع پاسخگویی بهتر خواهد شد فقط با این شرط که خبرنگاران نیز پیگیر باشند

وی گفت: در جلسات شورای اطلاع رسانی مرزی را برای اطلاعاتی که باید گفته شود و در مقابل اطلاعاتی که محرمانه هستند، مشخص کرده ایم. اطلاعات محرمانه آن دسته از اطلاعات هستند که انتشار آن ها توسط شورای تأمین استان نهی شده باشد جز این موارد هیچ مدیر و مسئولی اجازه ندارد به بهانه اطلاعات محرمانه از پاسخگویی به خبرنگاران طفره رود.

.جان نثاری با بیان این که در حال تصحیح زیرساخت ها در سیستم رسانه ای هستیم، بیان کرد: از همه خبرنگاران درخواست داریم تا در این خصوص با ما همکاری کنند. در راستای رسیدن به این مهم ما در شورای اداری استان تذکر داده این که مدیران پاسخگوی اهالی رسانه باشند، در همایش با فرمانداران نیز این موضوع را مطرح کرده ایم. از این به بعد با خبرنگاران است که اگر مسئولی پاسخگو نبود به دبیرخانه شورای اطلاع رسانی استان اطلاع دهند و از حق خود دفاع کنند.

شایان ذکر است نشست صمیمانه خبرنگاران و نمایندگان رسانه های رسمی استان اصفهان با رئیس شورای اطلاع رسانی استان، صبح امروز ۱۰ مردادماه در محل سالن جلسات استانداری اصفهان برگزار شد

در این نشست گلایه از عدم همکاری برخی مسئولان، عدم تامین مالی رسانه ها و خبرنگاران، مشکلات متعدد صنفی خبرنگاران به ویژه امنیت شغلی، مسکن و… ،زیرسوال رفتن شئون خبرنگاران رسمی در رسانه های غیررسمی، عدم حمایت در قبال نقد به مسئولین، لزوم ایجاد فضای نقد در استان و عدم تبعیض میان خبرنگاران در پوشش اخبار از جمله دغدغه هایی بود که خبرنگاران و نمایندگان رسانه های استان به آن اشاره کردند


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *