نمرۀ شورای کاشان

عبدالمجید رفیعی برزکی - مولف کتاب هنر شورایی

شورای اسلامی شهر کاشان در «خودارزیابی عملکرد شوراهای اسلامی شهرهای استان اصفهان» برای سال‌های 1401 و 1402 از میان 114 شورای بزرگ و کوچک استان پس از شهرهایی «درچه»، «شهرضا»، «فلاورجان»، «هرند»، «دامنه»، «لای‌بید»، «ورزنه» و «تیران» با 76 امتیاز جایگاه پنجاه و یکم را به خود اختصاص داده است!

گلپایگان با 97 امتیاز در جایگاه نخست، آران و بیدگل با 92 امتیاز در جایگاه پنجم و شهر اصفهان با 90 امتیاز در جایگاه دوازدهم این ارزیابی قرار گرفته که از سوی دفتر امور شهری و شوراهای معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان انجام شده است. 

متأسفانه دولت، شوراهای اسلامی شهر و روستا را از بدو تأسیس تا کنون به حال خود رها کرده است. هر چهار سال یک بار -به جز یک دوره شش ساله- انتخاباتی برگزار کرده و افرادی در این جایگاه قرار گرفته‌اند! پس از آن اعضای شوراها به حال خود رها شده تا انتخاباتی دیگر از راه برسد! 

قانون اولیه شوراهای اسلامی شهر و روستا وعده داده بود که بسیاری از شیوه‌نامه‌های اقدامات و عملیات اجرایی شوراها از سوی شورای عالی استان‌ها یا هیئت دولت تهیه شده و پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی ابلاغ شود ولی گویی پس از 6 دوره فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا هنوز موعد آن نرسیده است! 

آنچه عیان است طی این شش دوره فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا چندان از آموزش و ارزیابی عملکرد شوراها خبری نبوده است و این اولین ارزیابی است که با ابتکار عمل استانداری اصفهان و با روش خوداظهاری محقق شده که متأسفانه شوراهای اسلامی شهرستان کاشان نتوانسته‌اند امتیاز لازم را کسب کرده و در جایگاه مناسبی قرار بگیرند. 

مسئولیت شوراهای اسلامی شهرهای شهرستان با فرمانداری است. به اعتقاد بسیاری از صاحب‌نظران و کارشناسان فرمانداری‌ها می‌توانند نقش مهمی در تقویت شوراهای اسلامی شهر و روستا ایفا کنند. این کار از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی،  تقویت کمیته انطباق فرمانداری، ارائه مشورت به اعضا و نظارت مستمر بر عملکرد شوراها محقق می‌گردد. آیا این کار انجام شده است؟! پرسشی است که حتماً فرماندار محترم پاسخ آن را ارائه خواهند کرد. 

هرچه هست شورای اسلامی شهر کاشان نتوانسته یا نخواسته است جای خود را در اولین ارزیابی شوراها پیدا کند. آن هم برای دو سالی که سیاست مثل هر دوره بر شورا  سایه افکند و بیشترین وقت اعضای شورای اسلامی کاشان صرف جنگ و دعوای پیدا و پنهان با شهردار شد و با استیضاح «حسن بخشنده امنیه» به پایان رسید ولی آیا با رفتن شهردار بازی‌های سیاسی هم به پایان رسیده  یا فصل جدیدی پیش روی اعضای شورا گشوده شده است؟! پرسشی که ارزیابی‌های بعدی پاسخ آن را خواهد داد!!


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *