نقاشی اسماعیل در قربانگاه اثر یکی از نوابغ نقاشی قاجار در خانه حکیم‌باشی کاشان (+عکس)

نقاشی فوق  یکی از نمونه های اعلای دیوارنگاری در کاشان است که توسط یکی از نوابغ نقاشی دوره قاجار به نام عبد الوهاب غفاری در خانه تاریخی حکیم باشی ظاهراً به روش تمپرا اجرا گردیده و بیانگر  داستان اسماعیل (ع) در قربانگاه یا ذبح اسماعیل (ع) است.

نقاشی اسماعیل در قربانگاه در خانه حکیم‌باشی کاشان

این داستان که به دلیل جنبه های پند آمیز و اخلاقی خود مورد توجه هنرمندانی همچون کاراواجو(نقاش ایتالیایی) ، محمد زمان(نقاش اواخر دوره صفویه)و دیگران بوده از جمله داستانهای روایی مذهبی است که هنرمندان مختلفی به آن پرداخته اند.

از جمله ویژگی های این نقاشی تنوع طرح و رنگ است که گویا هنرمند در اجرای اثر به آثار هنرمندان دیگر نیز توجه داشته و نهایتاً این داستان را به گونه ای کاملاً ایرانی به تصویر کشیده است.

نحوه پوشش لباس و  ترکیب بندی کار  فضایی کاملا ایرانی را به بیننده القا می دارد.

در بناهای تاریخی کاشان دو نمونه از این نقاشی  روایی-مذهبی  وجود دارد که یکی در  حد اعلای خود در خانه حكيم باشی اجرا گردیده  و دیگری در صحن عامر ابن فینی واقع در  مشهد اردهال به طرزی کاملاً ناشیانه که گویا نوعی کپی برداری از اثری مشابه است  اجرا گردیده و به نظر نمی رسد قدمت زیادی داشته باشد.

نقاشی تمپرا روشی در نقاشی است که هنرمندان در آن برای چسب رنگ از زرده تخم مرغ یا نوعی چسب طبیعی  بهره جسته اند ./امیرحسین پرنیان


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *