به بهانه سفر وزیر میراث فرهنگی به کاشان:

میراث کاشان را دریابید تا میراث میهن تا ابد به یادگار بماند

ساعت بعد از هشدار دانشگاه علوم پزشکی کاشان مبنی به سیر صعودی بستریها در کاشان و آران و بیدگل و با توجه به قرار گرفتن اصفهان در فهرست ممنوعیت سفر، و مخالفت جدی دانشگاه علوم پزشکی کاشان با ورود گردشگران به این منطقه، خبر رسید علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی برای افتتاح چند طرح گردشگری به کاشان سفر می کند!

درباره اینکه آیا حضور وزیر در این وضعیت کرونا به ‌کاشان آن هم برای افتتاح چند طرح گردشگری چقدر ضروری است بحث دیگری است ولی کاش دکتر مونسان که برای چهارمین بار در دوره مسئولیتش به کاشان سفر می کند فکری به حال وضعیت بغرنج آثار تاریخی این شهر هم بکند.

چه خوب است دکتر مونسان که آغاز سفرش زیارت مشهد اردهال که آیین قالیشویان آن در فهرست ناملموس یونسکو ثبت جهانی شده است دستورات لازم و اختیارات بیشتری به میراث فرهنگی بدهد تا این مجموعه تاریخی و فرهنگی که در دهه های اخیر به بهانه های توسعه گرفتار مرمت های غیراصولی و تصمیمات سلیقه ای شده بیش از این آسیب نبیند.

چه خوب است دکتر مونسان که برای افتتاح دو خانه اقامتی به محله سلطان امیر احمد می آید کنار خانه بروجردی ها از ماشین خود پیاده شود و ساخت و ساز غیرقانونی یک مجتمع تجاری که با مجوزات غیرقانونی میراث فرهنگی (تجمیع املاک در حریم اثر و عدم رعایت ضوابط ارتفاعی و حفظ منظر) و صدور پروانه ساختمانی غیرقانونی توسط شهرداری و ساخت چند مغازه غیرقانونی در این سالها را از نزدیک مشاهده کند و دستور برخورد با متخلفان را بدهد و اینکه به چه دلایلی به دروغ از قانونی بودن مجوزات این پروژه تاکنون خبر می دادند‌.

چه خوب است دکتر مونسان در قامت وزیر میراث بازدیدی هم از خانه بروجردیها شاخص ترین خانه ایران که محل اداره میراث فرهنگی کاشان نیز است داشته باشد تا علاوه بر دستوری برای تهیه یک محل اداری مناسب و تخلیه این خانه، دقایقی پای درددل نیروهای این اداره که از کمبود نیروی انسانی در حوزه های تخصصی رنج می برد بنشیند و دلیل نبود امکانات و اعتبارات و بودجه های تخصیص داده شده برای حفظ و احیا آثار تاریخی کاشان را بررسی کند.

چه خوب است دکتر مونسان سری هم به بازار کاشان بزرگترین اثر تاریخی این شهر بزند که روز به روز در حال از بین رفتن اصالت و معماریش است و از مسئولان کاشان بپرسد که چرا پارکینگ تجاری چارسو در حریم بازار و دو خانه ثبتی با بدون مجوز میراث و بصورت غیرقانونی با وجود احکام قضایی متعدد برای توقف این میزان پیشرفت فیزیکی داشته است؟ و چرا هنوز با وجود رای قطعی دادگاه به نفع میراث اقدامی جدی برای اجرای قانون نمی شود؟

چه خوب است دکتر مونسان در مراسمی که تقویم گردشگری کاشان را رونمایی می کند یک نسخه از قوانین و ضوابط میراث فرهنگی را هم برای هر کدام از ارگان ها و مسئولان کاشان بیاورد و به آنها اعلام کنید این قوانین را مطالعه شود و تا با رعایت این ضوابط کمتر شاهد میراث کشی در کاشان و اتفاقات ناگوار برای اثار تاریخی ایران باشیم.

چه خوب است دکتر مونسان در هنگام بازگشت به تهران سری هم باغ جهانی فین و وضعیت درختاتش بزند و در این بازدید با چشم خویشتن ببیند که در حریم این اثر جهانی بدون استعلام از میراث فرهنگی شهرداری پروژه عمرانی اجرا می کند، مخابرات حفاری می کند و… و به مسئولان کاشان بگوید تخلف در حریم باغ فین با ورود یونسکو مواجه خواهد شد این تخلفات را نمی شود مانند پروژه های غیرقانونی در حریم خانه بروجردی و چارسو با سفارش و دست به دامن شدن استاندار و وزیر! فیصله داد.

چه خوب است دکتر مونسان یک سری به مسجد جامع کاشان قدیمی ترین اثر اسلامی شهر با قدمت سلجوقی بزند، سیلک هفت هزارساله که بخاطر ساخت وسازهای غیرقانونی و سودجویی دلالان زمین رنج می برد بازدید کند، دستوری برای جلوگیری از مرمت های غیراصولی در بافت تاریخی و خانه های اقامتی بدهد، حریم زیارت سلطان عطابخش را دریابد و فکری برای آثار تاریخی ملموس و ناملموس، صنایع دستی ثبت شده و نشده این شهر بکند که به تدریج با از بین رفتن و نابودیش در حال پیوستن به تاریخ است.

دکتر علی اصغر مونسان وزیر محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای بار چهارم به کاشان خوش آمدید هرچند دلیل اصلی این سفرها به کاشان با اهداف گردشگری بوده است، ولی کاشان اگر امروز به یکی از قطب های گردشگری ایران و علاقه سرمایه گذاران در این حوزه تبدیل شده است دلیلش نهفته در وجود میراث فرهنگیش اعم از آثار باستانی، تاریخی، آیین ها و صنایع دستی است که امروز برای حفظ و نجات آن نیازمند بودجه کافی، حمایت لازم و یک همبستگی ملی است. جناب مونسان میراث کاشان را دریابید تا میراث میهن برای ایرانیان تا ابد به یادگار بماند…

✍ #مهدی_عرشی


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *