• شناسه خبر : 615

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد:

رصد خانه ملی کامو در 15 ماه آینده به بهره برداری می رسد

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: رصد خانه ملی کامو به عنوان بزرگترین طرح علوم پایه کشور در یک برنامه زمان بندی فشرده ظرف 15 ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری اهل کاشانم، “سورنا ستاری” در نشست شورای اداری شهرستان کاشان اظهار داشت: این پروژه فناور پاییز سال آینده نهایی می‌شود و در این پروژه، فناوری را می‌آموزیم و نخستین گام‌ها را در بومی سازی صنعت ساخت تلسکوپ برمی داریم.

وی با بیان این که پیش از آغاز این پروژه به مدت 7 سال مطالعات مکان یابی صورت گرفته است، اظهار کرد: این پروژه نخستین تجربه کشور در این حوزه و اتفاق بزرگی برای کاشان است و کشور در شبکه رصد دنیا قرار می گیرد.

وی با اشاره به آغاز مجدد تکمیل ساخت رصد خانه ملی کامو گفت: تکمیل این پروژه مشکل مالی ندارد و با توجه به محل آن در سال تنها هفت یا هشت ماه قادر به انجام کار عمرانی هستیم.

ستاری با بیان اینکه آسمان منطقه کاشان پاک است، افزود: با افتتاح این پروژه عظیم ملی در 15 ماه آینده که حضور دانشمندان خارجی را در برخواهد داشت تحول بزرگی در توسعه منطقه به وجود خواهد آورد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: برای سرمایه گذاری بخش خصوصی به منظور توسعه این پروژه رصد خانه ملی کامو آمادگی داریم چرا که در آن محدوده جغرافیایی امکان نصب دو تلسکوپ با ابعاد کوچکتر وجود دارد و دانشگاه کاشان باید با یک برنامه مدون وارد این حوزه شود.

ستاری در پایان گفت در خواستی که از تمامی مسئولان استانی دارم این است که این پروژه را همراهی و هدایت کنند تا کاشان به عنوان شهری دارای پتانسیل بالا در علوم و فناوری گوناگون از جمله نجوم، بیش‌تر مورد توجه مسئولان استانی قرار بگیرد.


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *