ثبت دو خانه تاریخی حکیم باشی و سرو

رییس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کاشان از ثبت دو خانه تاریخی حکیم باشی و سرو در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اهل کاشانم، مهران سرمدیان در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر گفت:خانه تاریخی حکیم باشی که به شماره ۳۳۴۹۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده یکی از کم نظیر ترین خانه‌های تاریخی دوره قاجار در کاشان است که دارای تزئینات بسیار زیبای نقاشی دیواری می‌باشد. این خانه در خیابان فاضل نراقی و نزدیک مسجد و مدرسه آقا بزرگ قرار دارد و مساحت آن حدود ۲۴۰۰ مترمربع می‌باشد و مالک اصلی آن شخصی بنام میرزا ابوالفضل خان حکیم باشی از معروف‌ترین اطبای دربار ناصر الدین شاه قاجار بوده است.


وی افزود: این خانه مشتمل بر پنج حیاط، اندرونی، بیرونی، خدمه، باربند و طویله بوده و تزئینات متنوع و زیبایی از قبیل  آیینه کاری، گچبری و نقاشی‌های زیبا و کم نظیر در آن بکار رفته است.


عباس متولی معاون میراث فرهنگی اداره کاشان نیز در این باره گفت: خانه تاریخی سرو نیز که به شماره ۳۳۴۹۱ به ثبت ملی رسیده در خیابان فاضل نراقی کوچه فرهنگ ۳۵  قرار دارد. این خانه تاریخی که  ۳۷۰ مترمربع دارد از بناهای دوره قاجار با معماری گودال باغچه می‌باشد که باوجود مساحت کم دارای فضاهای متعدد می‌باشد.


وی افزود: زیر زمین اصلی این خانه بصورت دستکن اجرا شده و زیر سقف آن نیزباخطوط گچی بصورت دستی شکلی از رسمی بندی و یزدی بندی ترسیم شده است.


شهرستان  کاشان با وجود حدود ۷۰۰ خانه تاریخی ارزشمند به شهر خانه‌های تاریخی مشهور است و با ثبت این دو خانه تا کنون ۱۱۲ خانه تاریخی شهرستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 گفتنی است تاکنون بیش از ۱۷۰۰ اثر تاریخی واجد ارزش تاریخی در شهرستان کاشان شناسایی شده که از این تعداد ۳۳۵ اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.