به مناسبت روز جهانی نوزاد نارس عنوان شد:

از هر ده نوزاد در جهان، یک نوزاد نارس متولد می شود

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان با بیان اینکه از هر ده نوزاد در جهان، یک نوزاد نارس متولد می شود، گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون از کل زایمان های انجام شده در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کاشان 10.8% منجر به تولد نوزاد نارس شده است.

به گزارش اهل کاشانم و نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، دکتر مهدی دلاوری با اشاره به 27 آبان ماه مصادف با 17 نوامبر به عنوان روز جهانی نوزاد نارس اظهار داشت: هدف از این نامگذاری افزایش آگاهی و هشدار به عموم مردم درباره نوزادان نارس است.

وی، نوزادانی که تولد زودهنگام (پیش از 37 هفته) داشته باشند را نوزاد نارس معرفی کرد و افزود: متاسفانه همه نوزادان نارس زنده نمی مانند و تعدادی از این نوزادان سالانه فوت میکنند و برخی دیگر از نوزادان نارس با مشکلات و عوارض نارسی مانند فلج مغزی ، مشکلات بینایی و شنوایی و… دست به گریبان هستند.

عضو هئیت علمی دانشگاه با اشاره به تاثیر نوزادان نارس روی خانواده و جامعه از لحاظ عاطفی، اجتماعی، اقتصادی، اخلاقی و حقوقی تصریح کرد: تمامی نوزادان پس از تولد از 5-3 روزگی تحت پوشش مراقبت های بهداشتی در مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه های بهداشتی قرار می گیرند ولی نوزادان نارس به دلیل نارسی و برخی از مشکلات، نیازمند مراقبت های خاص و پیگیری همه جانبه از ابعاد مختلف سلامت از جمله وضعیت رشد و تکامل، بینایی و شنوایی و … می باشند.

دکتر دلاوری با بیان اینکه غربالگری تکامل یکی از خدمات اساسی و مهم در راستای پیشگیری و شناسایی زودرس مشکلات تکاملی این نوزادان می باشد گفت: تمامی نوزادان نارس ضمن بررسی از نظر تکامل از سن 2 ماهگی در مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه های بهداشتی، جهت بررسی های بیشتر و تخصصی تر تا 6 ماهگی در واحد تست بیلی نیز ارزیابی می شوند.

شایان ذکر است: واحد تست بیلی (تست تشخیصی تکاملی) در خیابان آیت اله یثربی، ابتدای خیابان رسالت، مرکز خدمات جامع سلامت صدوقی و شماره تماس 55234282 جهت غربالگری و شناسایی زودرس اختلالات تکاملی در کودکان کمتر از 42 ماه و نوزادان نارس به همشهریان خدمات ارائه می دهد


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *