• شناسه خبر : 13168

آتش نشانی کاشان؛ از تأسیس تاکنون

می‌گویند امیرکبیر، نخستین کسی بود که به همیت ایجاد یک سازمان آتش‌نشانی پی برد. او مدت‌ها بود کرد از خلال گزارش‌های مامورانش پی برده بود که دکان یا فلان کاروانسرا یا بهمان خانه در آتش سوخته است تا مردم از راه برسد و با بیل، خاک روی آتش بریزند مال و جان مردم یکسره بر باد رفته، درست در همان زمان، سفارت روس در تبریز و تهران شعباتی از اطفائیه برای سفارت خود فراهم کرده بودند.

نخستین شهر کشور که به تجهیزات و سازمان آتش‌نشانی مجهز شد، تبریز بود. در سال ۱۲۲۱ روسها در این شهر نخستین سازمان آتش نشانی ایران را تاسیس نمودند.


کاشان از سال ۱۳۱۴ دارای بلدیه یا شهرداری بود، ۳۰ سال پس از ایجاد شهرداری در کاشان، سازمان آتش‌نشانی آن نیز که زیر نظر شهرداری فعالیت می‌کند احداث می‌شود.


حدود ۴۴ سال پیش در سال ۱۳۵۶ اولین واحد آتش‌نشانی در شهرداری کاشان در ایستگاهی واقع در خیابان امام خمینی( ره)توسط شهردار وقت با یک دستگاه خودرو و با تعدادی مامور تاسیس شد.

این ایستگاه در سالهای اخیر به علت فرسودگی تخریب و از رده خارج شد.


به مرور زمان به علت گسترش شهر و بروز حریق‌های کوچک و نسبتاً بزرگ موجب گردید که توجه مسئولین وقت به این مهم جلب شود و با تهیه تجهیزات مبارزه با حریق و آموزش حرفه‌ای پرسنل و توسعه و تجهیز ایستگاه‌های آتش‌نشانی به این واحد سروسامانی داده شود.


هم اکنون سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی کاشان با ۶ ایستگاه فعال و به حدود ۱۲۵ پرسنل و با تجهیزات نسبتاً کامل علاوه بر پوشش خدمات ایمنی مورد نیاز شهروندان در حومه شهر و حتی گاهی تا مرز شهرستان نیز خدمات اطفائی و امدادی ارائه می‌نمایند.


در ایران روز ۷ مهر به عنوان روز آتش نشانی و ایمنی نامگذاری شده است. ۷ مهر ۱۳۵۹ ارتش عراق پالایشگاه آبادان را بمباران کرد، آتش نشانان بی‌محابا به دل آتش زدند و در حال اطفای حریق بودند که بار دیگر پالایشگاه بمباران شد و تعداد زیادی از آتش‌نشانان آبادان به شهادت رسیدند.


    (0) (0)

    نوامبر 16, 2022

    گزارش خوبی بود. ممنون

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *