به بهانه سه سالگی پایگاه خبری اهل کاشانم

سعید صادقی مقدم *

همزمان با رشد و توسعه ابزارها و فناوری‌های نوین ارتباطی در سالهای اخیر، شبکه‌های اجتماعی در کنار رسانه‌های رسمی به بازنشر اخبار این رسانه‌ها در فضای مجازی پرداختند و حتی کار به جایی رسید که پا را فراتر گذاشته و خود مبداء و منبع انتشار بسیاری از اخبار و رویدادها شدند؛ اینجا بود که “شهروند خبرنگار” بیش از هر زمان دیگر نمود پیدا کرد و واژه‌ای چون سانسور به نوعی به زباله‌دان فرستاده شد.
نگارنده این سطور هر چند فعالیت شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی را در عرصه اطلاع‌رسانی بسیار به فال نیک می‌گیرد اما به جد معتقد است مدیران و فعالان این شبکه‌ها باید آموزش‌های لازم برای حضور تخصصی و اخلاق‌مدارانه در این عرصه فرا بگیرند و دانش خود را نیز در این زمینه همواره به‌روز کنند.

بسیاری از رسانه‌های رسمی که نمی‌خواستند در عرصه اطلاع‌رسانی از رقیبان خود عقب بیافتند در کنار بارگذاری اخبار در رسانه متبوع خود، به بازنشر محتوای تهیه شده در بستر فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی روی آورده و حضورشان در این فضا را تقویت کردند.

بر پایه پژوهش‌های انجام شده هم‌اکنون شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی بیشترین مخاطب و اثرگذاری را در بین انواع رسانه‌ها دارند.

شواهد نشان می‌دهد در دارالمومنین کاشان که از نظر تنوع رسانه‌ای وضعیت به نسبت قابل قبولی دارد مجموعه “اهل کاشانم” که علاوه بر فعالیت به عنوان پایگاه خبری دارای مجوز از وزارت فرهنگ فرهنگ و ارشاد اسلامی، از مدتها پیش در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی نیز بسیار فعال است، عنوان پرمخاطب‌ترین و شاید اثرگذارترین مجموعه رسانه‌ای این شهرستان را یدک می‌کشد که این مهم مسوولیت اجتماعی فعالان این مجموعه را دوچندان می‌کند.

اینجانب ضمن تبریک سومین سالروز تاسیس پایگاه خبری اهل کاشانم، برای تک تک دوستان و همکاران فعال در این مجموعه وزین آرزوی موفقیت و سربلندی دارم.

** مسئول دفتر خبرگزاری ایرنا کاشان


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.