کج سلیقگی نصب بنری در کاشان که خودکشی را ترویج می دهد

نصب یک بنر با کج سلیقگی و بی تدبیری به مناسب هفته مبارزه با مواد مخدر با عنوان "اعتیاد، نوعی خودکشی است" می تواند پدیده سرایت خودکشی را در کاشان ترویج می دهد.

به گزارش پایگاه خبری اهل کاشانم، نصب بنری بر روی استند تبلیغاتی تصویر کارتونی فردی که روی یک سیگار روشن با چشمان بسته ایستاده و خود را به دار زده است تا اعتیاد را یک نوع خودکشی قلمداد کند بیشتر ترویج پدیده خودکشی را در جامعه القا می کند تا معنایی برای پیشگیری از اعتیاد باشد.


این بنر در انظار عمومی و در مسیر افراد زیادی از جمله کودکان با لوگوی مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کاشان و روابط عمومی اداره بهزیستی کاشان نصب شده است.
از نکات عجیب در این بنر نصب شده شعار “سلامت همگام عدالت و عدالت همگام سلامت” در ذیل عنوان “اعتیاد، نوعی خودکشی است”، این شعار انتخابی برای هفته مبارزه مواد مخدر در سال ۹۸ است ولی بعد از سه سال این شعار برای امسال اننتخاب شده است!
نکته دیگر چرا باید در مواجه با معضلات اجتماعی همواره از مفهوم مرگ و اعدام استفاده کرد ولی هیچگاه به فکر درمان و دادن راهکار حل مشکل نباشیم، بطور مثال یک فرد گرفتار اعتیاد با دیدن این بنر تبلیغاتی راهکار نجات خود را با دار آویختن خود پیدا نمی کند؟
انتشار اخبار خودکشی همواره برای رسانه ها یک تابو بوده و بسیاری از خبرنگاران بویژه در منطقه کاشان از اعلام اخبار خودکشی بر حذر شده و یا خود آنها برای حفظ بهداشت روانی جامعه از اطلاع رسانی این اخبار امتناع می کنند تا با انتشار اخبار و تصاویر برای افرادی که دارای مشکلاتی هستند انگیزه ایجاد نشود.

مجله قدیمی و معتبر تایم در یکی از مقالات خود با تیتر «چگونه رسانه‌ها باید خودکشی‌ها را پوشش دهند؟» می‌نویسد: برای متخصصان بهداشت روان پنهان نیست که قرار گرفتن افراد در معرض اطلاعات مرتبط با خودکشی از طریق رسانه‌ها، آن‌ها را بیشتر به خودکشی وامی‌دارد؛ این پدیده «سرایت خودکشی» نام دارد.
تایم در این مطلب به یک مقاله علمی که در مجله انجمن پزشکی کانادا منتشر شده، اشاره می‌کند: «این مقاله می‌گوید برخی از اقدامات خاص روزنامه‌نگاری، از جمله بازتاب جزئیات زیاد در مورد مرگ ناشی از خودکشی یا جذاب کردن این حوادث، ممکن است انگیزه خودکشی را در جامعه شیوع دهد.


  (1) (0)

  ژوئن 28, 2022

  به نظرم راه های خودکشی خیلی فرق کرده و این دیگه خیلی قدیمی شده و همه مردم میدونند و دیگر نیاز به ترویج خودکشی از این راه نیست. اینکه شما از این طرح مفهومی اینطور تفسیر به رای میکنید دو تا حالت داره یا غرض شخصی با ادارات دارید که اگر نداشتید قبل از درج این خبر میتونستید با خودشون در میون بذارید و اگه پاسخی دریافتن نمیکردید تو سایت ها منتشر میکردید. حالت دوم هم اینکه بدنبال جذب فالوور بیشتر هستید تا بتونید جذب آگهی و درآمد بیشتر کنید. خدا عاقبتتون رو بخیر کند.

  (0) (0)

  ژوئن 29, 2022

  سپاس از آقای عرشی

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.