مجتمع های تجاری کاشان تاییدیه ایمنی ندارند

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان گفت: با انجام بازدید از 56 مرکز تجاری و پاساژ در این شهرستان وضعیت ایمنی همه آن ها به غیر از یک مجتمع تجاری در شرایط نامطلوب گزارش شده و تاییدیه ایمنی نداشتند.

به گزارش پایگاه خبری اهل کاشانم، مسعود چایچی اظهار داشت: گروه های کارشناسی سازمان آتش نشانی با برنامه‌ریزی‌های لازم به این مراکز در سطح شهر اعزام و در این بازدیدها با استفاده از چک لیست هایی که دارای ۳۲ بخش اصلی است وضعیت ایمنی محل های مذکور را بررسی و ارزیابی کرده اند.

وی افزود: در این بازدیدها آموزش ها و توضیحات لازم به مسوولین و کسبه ارائه گردیده و به ابهامات درخصوص حوادث و آتش سوزی و نحوه اطفاء حریق،بررسی و پاسخ داده شده است.

وی تصریح کرد: بر اساس بازدیدهای صورت گرفته وضعیت جان‌پناه، نرده‌گذاری دستگاه راه پله، سیستم گرمایشی، راه و مسیر، خروج اضطراری، سیستم برق‌کشی و تأسیسات گاز ساختمان از حیث ضوابط ایمنی بررسی شده و اشکالات و نواقص احتمالی با توجه به شرایط مختلف به مالک و یا مدیر مجتمع ابلاغ و راهکارهای لازم برای ارتقای ایمنی مجتمع تبیین شده است.
.

مدیرعامل آتش نشانی کاشان بیان کرد: در صورت همکاری و هماهنگی مسوولین اصناف، اداره صنعت، معدن و تجارت و اتحادیه های ذی‌ربط با این سازمان و اجرای ضوابط و قوانین وضع شده در زمینه ایمنی مراکز و واحدهای صنفی و تجاری، می‌توان با تدوین و ابلاغ ضوابط ایمنی به هنگام صدور و یا تمدید مجوز فعالیت صنفی، مالکان و متصدیان واحدهای تجاری را ملزم به ایمن سازی این گونه اماکن کرد.

چایچی خاطرنشان کرد: متاسفانه در حال حاضر به سبب عدم انجام این موضوع مهم شاهد ایجاد و ادامه فعالیت مراکز و کارگاه‌های صنفی و تجاری با شرایط ناایمن هستیم که می توانند به سبب پتانسیل خطرپذیری بسیار زیاد، خطرات و صدمات مالی و جانی گسترده ای را برای شهروندان و صاحبان صنوف به همراه داشته باشند .

شایان ذکر است پیش از این بنای تاریخی بازار کاشان نیز برابر بروز حادثه‌های احتمالی مانند آتش‌سوزی آسیب‌پذیر اعلام شده بود اما این فقدان ایمنی تنها به بازار تاریخی و ارزشمند کاشان محدود نبوده و بیشتر مرکزهای تجاری تازه ساخت نیز در شرایطی مشابه قرار دارند که نیازمند اقدامات اساسی از سوی مسوولان ذی ربط هستند.


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.