لوح ثبت ملی چاووش خوانی عزای ماه محرم کاشان رونمایی شد

لوح ثبت ملی چاووش خوانی عزای ماه محرم کاشان در فهرست ناملموس میراث فرهنگی در تیمچه امین الدوله بازار تاریخی این شهرستان رونمایی شد.

کارشناس ثبت آثار ناملموس استان اصفهان در حاشیه این مراسم در گفتگو با پایگاه خبری اهل کاشانم اظهار کرد: چاووش خوانی عزای امام حسین در کاشان به شماره ۲۶۷۱ در ۱۷ اسفندماه ۱۴۰۰ در فهرست میراث معنوی ثبت شده است.

عباس تراب زاده افزود: کاشان ۴۰ اثر ناملموس فرهنگی ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد که ۱۵ اثر آن مربوط به آیین هایی عاشورایی است.

کارشناس مردم شناسی اداره میراث فرهنگی کاشان تصریح کرد: نخستین دسته عزاداری که برای سوگواری به بازار کاشان می‌رود، دسته «چاووش عزا» است که در آخرین روز ماه ذی الحجه یعنی یک روز قبل از شروع ماه محرم در بازار شهر مردم را از رسیدن ماه محرم مطلع و نیز کسبه‌ها و بازار را برای استقبال از هیئات و دسته جات عزادار آماده می‌کند.

تراب زاده ادامه داد: این دسته متعلق به محله‌ی پشت مشهد است که نزدیک به یک قرن پیش به همت شخصی به نام مرحوم عزیزالله فراهی و جمعی از مداحان و مرثیه سرایان کاشان تأسیس شده است.

وی افزود: اکثر اعضاء این هیئت نوحه خوان و مداح اهل بیت(ع) هستند که هر کدام در بین راه اشعاری را در رثای امام حسین(ع) و واقعه عاشورا می‌خوانند..

تراب زاده خاطرنشان کرد: چاووش عزا که پیراهن قبا و عبا و کلاه مشکی به تن می‌کند و بیرق سیاهی به دوش می‌گیرد در پیشاپیش هیئت این اشعار را می‌خواند.

چاووش حزن غم ز بیابان کربـلا/ شد قاصـد عزای شهیـدان کربلا

گویند مه عزای شه کربلا رسید/ این ماه باصفا شده بستان کربلا

این ماه منع آب روان گشته شیعیان/ از ظلم اهل کـوفه به مهمان کربلا


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.