برخی فعالیت‌های صنعتی و معدنی در کاشان موجب آلودگی خاک شده‌است

بیش از 95 درصد از مواد غذایی و حتی بخش‌های دیگر نظیر پوشاک از خاک تامین می‌شود. 

 

رضا مظلومی رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان کاشان در گفت‌وگو با پایگاه خبری اهل کاشانم، با بیان اینکه موضوع آب امروزه یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌ها در منطقه کاشان است، ابراز داشت: متاسفاکه اقدامات توسعه‌طلبانه انسان در عرصه منابع طبیعی موجب آسیب و تخریب در این حوزه شده است، همه می‌دانیم آب کم است اما بلد نیستیم آب را به خاک نفوذ بدهیم تا از سیل و سیلاب جلوگیری شود و این موضوع وظیفه ما دولتی‌ها و همیاری مردم هستیم.

وی با بیان اینکه پروژه‌های آبخیزداری موجب حفاظت از سرمایه‌های اصلی حیات نظیر آب می‌شود، تاکید کرد: آلودگی خاک اگر اتفاق بیفتد نامرئی و بسیار خطرناک است و این آلودگی تهدیدات پنهانی است که زیر پای بشر اتفاق می‌افتد و حتی از کشاورزی ناپایدار نیز ممکن است رخ دهد و فعالیت‌های صنعتی و معدنی و زباله‌های مناطق مسکونی نیز از عوامل آلودگی خاک است.

رئیس اداره جهاد کشاورزی کاشان با بیان اینکه یک سانتی متر خاک حاصلخیز سطحی برای ایجاد ۱۰۰ سال زمان نیاز دارد، افرود: خاک بر خلاف آب منبع تجدید ناپذیر است چراکه با وجود خکشسالی چندین ساله دوره تر سالی را شاهد هستیم اما خاک اینگونه نیست.

وی با بیان اینکه برخی پمپاژهای آب و تخلیه سفره های آب زیرزمینی موجب شور شدن خاک می‌شود، ابراز داشت: از طرفی باروری خاک را احتیاج داریم و از طرفی هرگونه از بین بردن باروری ذاتی خاک موجب تخریب خاک می‌شود و باید با این موضوع مقابله کرد.

مظلومی تردد بیش از حد وسایل نقلیه گوناگون نیز از دیگر عوامل تخریب خاک است، گفت: برخی کشاورزان بقایای محصولات گذشته را آتش می‌زنند و این اقدام بسیار غلط است چراکه ریز جانداران از بین می‌روند و نفوذ آب را نیز کم می‌کنیم و باعث فرونشست می‌شود.

وی یکی از دلایل این فرونشست‌ها را تغییر غیرمجاز اراضی کشاورزی به خانه باغ دانست و گفت: مدیریت کاهش شخم در کشاورزی باید داشته باشیم و این موضوع در دستور کار جهاد کشاورزی کاشان قرار گرفته است و امیدواریم نتایج مثبت آن را شاهد باشیم.


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *