آخرین نماینده کاشان در مجلس شورای ملی درگذشت

ژاله ضرابی نماینده مردم کاشان در دوره های بیست و سوم و بیست و چهارم مجلس شورای ملی در سن 89 سالگی در لندن درگذشت.

به گزارش پایگاه خبری اهل کاشانم، ژاله ضرابی متولد ۱۳۰۹ شمسی فرزند سرلشکر ابراهیم ضرابی کاشانی از افسران بلندپایه و یکی از فرماندهان ارتش در جنگ آذربایجان در غائله پیشه وری بود.

وی تحصیلات متوسطه را در دبیرستان انوشیروان دادگر و تحصیلات عالی را در انگلستان در رشته ادبیات تطبیقی زبان انگلیسی و فرانسه و تاریخ هنر به پایان برد.

وی در سال ۱۳۵۰ در دوره بیست و سوم مجلس شورای ملی از حوزه انتخابیه کاشان با اکثریت ۲۱۰۶۵ رای از مجموع ۲۱۹۶۱ رای به عنوان نماینده کاشان به مجلس شورای ملی راه یافت.

ضرابی در سال ۱۳۵۴ در دوره بیست و چهارم مجلس نیز با اکثریت ۲۵۷۵۲ رای از مجموع ۲۶۹۵۵ رای به عنوان نماینده مردم کاشان به مجلس رفت.

نمایندگی ژاله ضرابی در دوره بیست و چهارم از ۱۷ شهریور سال ۵۴ آغاز شده و با پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن‌ماه سال ۵۷ به پایان رسید.

در مرکز اسناد مجلس شورای ملی در سال های ۱۳۵۵ و ۱۳۵۶ اسنادی از درخواست مرخصی و گذرنامه توسط وی برای معالجه در دست است. لذا وی از همان ایام در انگلستان تحت درمان بیماری سرطان قرار گرفت.

گفتنی است بخشی از زندگینامه ژاله ضرابی در کتاب «شرح حال نمایندگان کاشان در ۲۴ دوره مجلس شورای ملی» نوشته محمد جمالی در قطع وزیری به همت انتشارات “همگام با هستی” در ۵۰۰ جلد به چاپ رسیده است.

این کتاب مشتمل بر یک مقدمه در مورد نقش کاشان در جنبش مشروطه با حضور میرزا فخرالدین نراقی و فخر الواعظین خاوری از پیشگامان مشروطه در کاشان، شرح حال نمایندگان این شهرستان در مجلس شورای ملی از سال ۱۲۸۵ تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن‌ماه ۱۳۵۷ طی ۲۴ دوره همراه با تصویر اعتبارنامه‌های آنان است.

اولین نمایندگان کاشان آیت‌الله نظام‌الدین آل یاسین و میرزا سید حسن کاشانی در اولین دوره مجلس شورای ملی از ۱۴ مهر ماه سال ۱۲۸۵ حضور داشتند، آخرین و بیست و چهارمین دوره آن نیز با نمایندگی ژاله ضرابی از ۱۷ شهریور سال ۵۴ آغاز شده و با پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن‌ماه سال ۵۷ به پایان رسیده است.

در دوره سوم و هفدهم کاشان نماینده‌ای در مجلس نداشته است و در طی بیست و چهار دوره قانونگذاری ۴۰ نفر نماینده از کاشان در مجلس شورای ملی بوده اند.


  (0) (0)

  اکتبر 4, 2019

  روحش شاد

  محمد فهمیده
  (0) (0)

  محمد فهمیده

  اکتبر 5, 2019

  یعنی کاشان هم میتواند نماینده زن در مجلس داشته باشد، همانطور که این طلسم در این دوره شورای شهر شکست.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *